با توجه با تقاضای بالا در سکتور صحت و کشاورزی، احتمال می رود که آلمان شمار بیشتر پناهجویان را به کار بگمارند که درواقع اجازه کار ندارند.
با توجه با تقاضای بالا در سکتور صحت و کشاورزی، احتمال می رود که آلمان شمار بیشتر پناهجویان را به کار بگمارند که درواقع اجازه کار ندارند.

آلمان برای مبارزه با بیماری همه گیر و جهانی «کووید ۱۹» به مهاجران و پناهجویان روی آورده است. انتظار می رود که شفاخانه های آلمان با کمبود کارگران طبی روبرو شوند. دهقانان هم برای جمع آوری حاصلات شان به کارگرانی نیاز دارند که در شرایط کنونی این کارگران نمی توانند از کشورهای خارجی به آلمان سفر کنند. در این وضعیت برای مهاجرانی که اجازه کار ندارند، فرصت های جدید شغلی ایجاد می شود.

حکومت آلمان می گوید که برای مدیریت بیماری ناشی از ویروس کرونا، به اندازه کافی تجهیزات ذخیره کرده است، اما پیدا کردن پرسنل طبی ساده نیست. تا به حال دست کم در دو ایالت آلمان، مسئولان امور طبی گزینه هایی را در برابر خود قرار داده اند. آنان امیدوار اند که به این وسیله بتوانند مشکلات شان را بر طرف نمایند.

مسئولان امور طبی در ایالت زاکسن، برای مبارزه با افزایش موارد بیماری «کووید ۱۹» خواهان استخدام داکتران مهاجر هستند. در درخواست گروهی از داکتران و پرستاران زاکسن که در فیسبوک نشر شده، آمده است: «داکتران خارجی که در ایالت زاکسن هستند، اما تا به حال مجوز کار دریافت نکرده اند، می توانند برای مبارزه با ویروس کرونا کمک کنند.»

روز دوشنبه گذشته، مقام های مسئول در ایالت زاکسن اعلام کردند که ۳۰۰ فرد داوطلب به درخواست کمک پاسخ مثبت داده اند و در میان آن ها «تعداد بسیاری داکتران خارجی هستند که پروسه دادن مجوز به آن ها هنوز به پایان نرسیده است. اما ما از همکاری آن ها استقبال می کنیم.»

«استقبال گرم داکتران مهاجر» 

شادی شهدا، یکی از این داکتران مهاجر است. او که به عنوان دستیار داکتر گوش، گلو و بینی سه سال در سوریه کار کرده است. او با دریافت ویزای که برای کارگران مسلکی داده اعطا می شود، در ماه اپریل سال گذشته وارد آلمان شد.  قرار بود که شهدا در این ماه امتحان زبان آلمانی را سپری کند تا بتواند در ایالت زاکسن به عنوان داکتر به کار آغاز کند.اما به دلیل شیوع ویروس کرونا امتحان این شهروند سوریایی به تعویق افتاد.

این داکتر ۲۹ ساله فورا به پست فیسبوکی پرسنل طبی واکنش نشان داد. او می گوید: «من درانتظار تماس تیلفونی آن ها هستم... وقتی که دیدم می توانم در کشوری که آن جا زندگی می کنم، کاری انجام بدهم، بسیار خوش شدم.»

درخواست کمک داکتران در هامبورگ 

موارد ابتلا به ویروس کرونا در ایالت هامبورگ به شدت افزایش یافته و تنها در روز چهارشنبه به ۱۴۵۰ تن رسید. این شهر نیز از افراد آموزش دیده در بخش های طبی و پرستاری به شمول دانشجویان و کمک پرستاران باتجربه تقاضای کمک کرده است. تا به حال، بیش از یک هزار تن به این درخواست که در فیسبوک نشر شده بود، پاسخ مثبت داده اند.

وزارت صحت هامبورگ به اینفومایگرانتس گفت، مهاجران و پناهجویان واجد شرایط می توانند بدون توجه به حق اقامت یا اجازه کارشان درخواست کار ارائه کنند. 

تلاش برای نجات محصولات زراعتی

پناهجویان در آلمان احتمالا برای برداشت محصولات در سال روان، در مزارع به کار گماشته شوند تا به خاطر شیوع ویروس کرونا، در تامین نیازهای غذایی مردم مشکلات ایجاد نشوند. 

روز چهارشنبه، حکومت آلمان مرزها را به روی کارگران فصلی بست و به این ترتیب از ورود صدها هزار کارگر که برای برداشت محصول به آن ها نیاز دانسته می شود، جلوگیری گردید.

یولیا کلوکنر، وزیر زراعت آلمان می گوید باید به پناهجویانی که معمولا اجازه کار ندارند، فرصت داده شود که این شکاف را پر کنند. از هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال خواسته شده است تا ملحوظات قانونی این اقدام را ارزیابی کند.

به گفته کلوکنر، بیش از ۱۶ هزار تن که پناهجویان نیز شامل آنهاست، به درخواست آنلاین برای کمک پاسخ مثبت داده اند. او گفت: «برای بسیاری از افراد پناهجو که می خواهند کمک کنند و اجازه کار ندارند، این فرصت بسیار خوبی است.» 

در همین زمینه