حکومت یونان روز ۱۵ مارچ ۴۳۶ مهاجر تازه وارد را به یک کمپ تازه ایجاد شده و بسته در مالاکاسا انتقال داد تا بعدتر آن‌ها را اخراج کند. عکس DR
حکومت یونان روز ۱۵ مارچ ۴۳۶ مهاجر تازه وارد را به یک کمپ تازه ایجاد شده و بسته در مالاکاسا انتقال داد تا بعدتر آن‌ها را اخراج کند. عکس DR

سازمان خیریه اکسفام از کمسیون اروپا درخواست کرد که در صورت ادامه نقض حقوق اساسی و نقض حق درخواست پناهندگی مهاجران از سوی یونان، علیه آتن اقدام کند. بر بنیاد تصمیم حکومت یونان که از سوی پارلمان تائید شد، تمامی مهاجرانی که بعد از اول مارچ وارد یونان شده‌اند به کمپ‌های بسته انتقال یافته و سپس اخراج می‌شوند.

پارلمان یونان که اکثریت آن را نمایندگان راستگرای حامی کیریاکوس میتسیاکیس، نخست وزیر، تشکیل می‌دهد روز پنجشنبه ۲۶ مارچ قانون پیشنهادی حکومت برای به تعلیق درآوردن یک ماهه حق پناهندگی برای مهاجران تازه وارد و اخراج آن‌ها را تائید کرد.

آتن این تصمیم را در اول مارچ بعد از آن اعلام کرد که ترکیه مرزهای غربی خود را به روی مهاجران مایل به رفتن به اروپا باز کرد. در آن زمان، نیروهای یونانی برای جلوگیری از ورود هزاران مهاجر به خاک این کشور علیه مهاجران از گاز اشک آور استفاده کردند.

در همین زمینه:  پولیس یونان با گاز اشک آور جلو ورود مهاجران را به این کشور گرفت

سازمان اکسفام با انتشار بیانیه‌ای گفت: «قانون جدید به این معنی است که افرادی که از جنگ و سرکوب فرار می‌کنند حق دستیابی به امنیت و حفاظت در یونان را نخواهند داشت.»  

رافایل شیلاو، مشاور اکسفام در امور مهاجرت اروپا تصریح کرد که «یونان خانواده‌ها و کودکان را در شرایط کاملاْ نامناسب در توقیف نگهداشته تا آن‌ها را به کشورهایی که زندگی و آزادی شان را تهدید می‌کنند اخراج کند.»

بر بنیاد تصمیم حکومت یونان، تمامی مهاجرانی که بعد از اول مارچ وارد یونان شده‌اند به کمپ‌های بسته انتقال داده شده و سپس اخراج می‌شوند.

سازمان اکسفام تاکید کرد که چنین تصمیمی« نقض آشکار قانون اروپا و کنوانسیون بین المللی درباره حفاظت از پناهندگان به شمار می‌رود. اگر یونان به شرایط عادی و دولت قانون باز نگردد کمیسیون اروپا باید علیه این کشوربه دلیل نقض این حقوق اساسی فوراً اقدام کند.»  

به تازگی، بیش از یک صد سازمان غیردولتی متعلق به بیست کشور اروپایی در نامه‌ای به کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان، نخست وزیر یونان و مسئولان اتحادیه اروپا، خواهان لغو تصمیم تعلیق پناهندگی در یونان شده بودند.

سازمان اکسفام تاکید کرده است که در گرماگرم شیوع ویروس کرونا، حکومت یونان به جای حفاظت از افراد آسیب دیده، پاندمی را بهانه قرار داده تا از تعهدات خود در برابر قوانین بین المللی و اروپایی شانه خالی کند.

 

در همین زمینه