لیسبون، پایتخت پرتگال. عکس از: Pixabay
لیسبون، پایتخت پرتگال. عکس از: Pixabay

با شهروندان خارجی در پرتگال که رسیدگی به درخواست های پناهندگی شان هنوز ادامه دارد، مانند ساکنان اصلی این کشور برخورد صورت خواهد گرفت. حکومت پرتگال می خواهد که از دسترسی مهاجران به خدمات صحی، در جریان بحران ویروس کرونا اطمیان حاصل کند.

مقام های پرتگال اعلام کردند، سر از روز دوشنبه (۳۰ مارچ) با همه شهروندان خارجی که رسیدگی به درخواست های پناهندگی شان هنوز ادامه دارد، مانند شهروندان عادی برخورد می شود. پرتگال این اقدام را به دلیل بحران ویروس کرونا روی دست گرفته تا همه مهاجران بتوانند به خدمات صحی مناسب دسترسی داشته باشند. این تصمیم حد اقل تا اول ماه جولای عملی خواهد شد.
مهاجران باید ثابت کنند که رسیدگی به درخواست های پناهندگی شان هنوز ادامه دارد. سپس آنان می توانند که به سرویس عمومی صحت، کمک های مالی دولت و قراردادهای کار دسترسی داشته باشند. در این مدت، پناهجویان و مهاجران اجازه دارند که حساب بانکی بگشایند و خانه نیز به اجاره بگیرند.

کلاودیا ولوزو، سخنگوی وزارت داخله پرتگال به خبرگزاری رویترز گفت: «مردم نباید  فقط به خاطر این که رسیدگی به درخواست های پناهندگی شان هنوز به پایان نیافته است، از حق دسترسی به خدمات صحی و عمومی محروم باشند. حقوق مهاجران در این دوره بحرانی باید تضمین شود.» 
یک دلیل دیگر برای روی دست گرفتن این اقدام، کاهش احتمالی خطرات سرایت ویروس کرونا از طریق ارتباطات میان پرسنل کنترول مرزی و متقاضیان پناهندگی است.

از پرتگال نزدیک به ۶۰۰۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا و ۱۱۹ مورد قربانی ناشی از این ویروس تا ظهر دوشنبه (۳۰ مارچ) گزارش شده است. به این ترتیب، موارد ابتلا و جان باختن ناشی از ویروس کرونا در پرتگال بسیار کمتر از اسپانیا است که در همسایگی این کشور قرار دارد.
مقام های امور صحی این کشور می گویند که نقطه اوج بیماری (کووید ۱۹) احتمالا در اواخر ماه می باشد.
معلوم نیست که به چه تعداد از درخواست های پناهندگی در پرتگال هنوز باید رسیدگی شود. اما بر اساس ارقام نشر شده توسط حکومت پرتگال، شمار مهاجرانی که در سال ۲۰۱۹ در این کشور ساکن شدند، به رقم بی سابقه (۵۸۰ هزار تن) افزایش یافت و به ۱۳۵ هزار تن حق اقامت در سال گذشته داده شد.
بر اساس داده های رسمی، اکثریت مهاجران در پرتگال شهروندان برازیلی هستند و در رده های بعدی شهروندان رومانیایی، اوکرایینی، بریتانیایی و چینی قرار می گیرند. 


 

در همین زمینه