کمپ موریا در جزیره لیسبوس، سازمان های امدادگر نسبت به پیامدهای شیوع ویروس کرونا در کمپ های یونان هشدار می دهند. /عکس: DW/A. Carassava
کمپ موریا در جزیره لیسبوس، سازمان های امدادگر نسبت به پیامدهای شیوع ویروس کرونا در کمپ های یونان هشدار می دهند. /عکس: DW/A. Carassava

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان از مقام های مسئول در یونان خواست که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، کمپ های مهاجران را در جزایر این کشور تخلیه کنند.

بوریس چشیرکوف، نمایندگی سازمان ملل در امور پناهندگان در یونان روز دوشنبه به خبرگزاری آلمان گفت: «همین حالا مردم را خطرات زیاد تهدید می کند.  آن ها امکانات لازم برای رعایت بهداشت را ندارند و در شرایطی نیستند که بتوانند با حفظ فاصله از یک دیگر زندگی کنند». 
او در ادامه گفت که وضعیت در جزیره لیسبوس وخیم است و در کمپ موریا که ظرفیت ۳ هزار تن را دارد، حدود ۲۰ هزار مهاجر و پناهجو زندگی می کنند. 

چشیرکوف در ادامه گفت، دفتر نمایندگی سازمان ملل در امور پناهندگان «یو ان اچ سی ار» از چند ماه به این سو خواهان انتقال مهاجران به مناطق غیر جزیره ای است و حالا خطر شیوع کرونا به مشکلات پناهجویان بیشتر از پیش افزوده است. او اظهار کرد، تا زمانی که کمپ های جزایر یونان تخلیه نشوند، مسئولان «یو ان اچ سی ار» سعی می کنند در زمینه ارائه تجهیزات و آمادگی برای رویارویی با کرونا کمک کنند. 

این مقام دفتر نمایندگی سازمان ملل در امور پناهندگان یونان تاکید کرد: «ما پول بیشتر به مهاجران توزیع می کنیم تا بتوانند مواد لازم بهداشتی مانند مواد ضد عفونی را بخرند و به دولت (یونان) کمک می کنیم تا امکانات بهداشتی را در محل بهبود بخشند، مانند تهیه صابون، آبرسانی و تشناب های بیشتر.»

به گفته این مسئول سازمان ملل تا به حال این پناهجویان برای استفاده از امکانات محدود شستشو ساعت ها در صف های مزدحم کنار هم می ایستند.
به گفته وزارت محافظت از شهروندان در یونان، در حال حاضر مجموعا ۴۰ هزار پناهجو و مهاجر در جزایر لیسبوس، خیوس، ساموس، لیروس و کوس زندگی می کنند. در حالی که کمپ های این جزایر فقط گنجایش ۶ هزار تن را دارند.


 

در همین زمینه