کمپ موریا در جزیره لیسبوس، سازمان های وابسته به ملل متحد نسبت به پیامدهای مرگبار شیوع ویروس کرونا در کمپ ها هشدار دادند. /عکس: Team Humanity
کمپ موریا در جزیره لیسبوس، سازمان های وابسته به ملل متحد نسبت به پیامدهای مرگبار شیوع ویروس کرونا در کمپ ها هشدار دادند. /عکس: Team Humanity

چهار سازمان وابسته به سازمان ملل متحد با توجه به بیماری همه گیر و جهانی «کووید ۱۹» با نشر یک بیانیه مشترک خواهان آزادی همه آوارگان و مهاجرانی شدند که در تاسیسات دربسته بازداشت هستند یا در کمپ های تحت نظارت در قید نگه داشته شده اند.

در بیانیه کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار» و سازمان بین المللی مهاجرت، اداره سازمان ملل برای حقوق بشر و سازمان جهانی صحت که سه شنبه شام نشر شد، آمده است، وضعیت برای این انسان ها که اغلب با فاصله بسیار کم از یکدیگر زندگی می کنند و نمی توانند موازین بهداشتی را رعایت کنند، بسیار نگران کننده است و آن ها باید «با توجه به پیامدهای مرگباری که شیوع بیماری «کووید ۱۹» می تواند داشته باشد، بلادرنگ مرخص شوند.»

به خصوص کودکان، خانواده ها و آن هایی که بدون دلایل کافی قانونی بازداشت شده اند، باید به سرعت آزاد شوند. بسیار مهم است که همه به شمول مهاجران و آوارگان از نظر دسترسی به خدمات صحی دارای حقوق مساوی باشند و در اقداماتی که کشورها برای مبارزه با ویروس کرونا انجام می دهند، «به شمول اقدامات پیشگیرانه، درمانی و آزمایش های لازم» شامل شوند. 

در ادامه این بیانیه آمده است: «به این ترتیب نه تنها حقوق آوارگان و مهاجران حفظ می شود، بلکه از سیستم های امور صحی نیز  محافظت می شود و به این ترتیب می شود گسترش جهانی ویروس کرونا را مهار کرد.»

 

در همین زمینه