آرشیف: اردوگاه موریا. عکس: رویترز، الکیس کنستانتینیدیس
آرشیف: اردوگاه موریا. عکس: رویترز، الکیس کنستانتینیدیس

با توجه به خطر شیوع ویروس کرونا در اردوگاه موریا که در جزیره لیسبوس یونان قرار دارد، سازمان های حامی پناهجویان از اتحادیه اروپا و آلمان می خواهند که علاوه بر کودکان، افراد مسن و بیمار را نیز از این جا بیرون بیاورند. خطر شیوع ویروس کرونا در کمپ موریا روز به روز افزایش می یابد.

توماس فون دره اوستن-زاکن  یکی از کارشناس امور خاورمیانه و امداد رسان می گوید که "باید یک اقدام هماهنگ توسط اروپا روی دست گرفته شود تا نخست کسانی که  به دلیل ویروس کرونا به اصطلاح به اعدام محکوم شده اند، از این اردوگاه خارج شوند."  کمپ مزدحم موریا برای ۳۰۰۰ نفر طراحی شده است، اما در حال حاضر حدود ۲۳ هزار نفر در این اردوگاه تحت شرایط غیر انسانی و عیر قابل توصیف زندگی می کنند.

اوستن-زاکن در ادامه می گوید که  هر روزی بدون کرونا در موریا یک خوشبختی به شمار می رود، اما زمانیکه این ویروس در  اردوگاه همه گیر شود، یک فاجعه رخ می دهد.   او در ادامه می گوید اگر پناهجویان پیر و بیمار بمیرند، اروپا مسئول است.
اوستن-زاکن مدیرعامل یک اتحادیه در فرانکفورت بنام وادی است. این اتحادیه از ماه اکتوبر سال ۲۰۱۷ در کمپ موریا فعال است و همکاری نزدیک با سازمان «Stand by me Levsos» دارد.

از چند هفته پیش بدین سو سازمان های حامی پناهجویان در جزیره لیسبوس یونان، از اتحادیه اروپا می خواهند که پناهجویان را از اردوگاه موریا بپذیرد.اخیراً کشور های عضو اتحادیه اروپا به شمول آلمان توافق کردند که کودکان زیر سن و بدون همراه و کودکان بیمار را همراه با خانواده هایشان بپذیرند.

سازمان «Stand by me Levsos»  

یک سازمان حامی پناهجویان که تیمی  برای آگاهی رسانی در مورد ویروس کرونا ایجاد کرده است، تلاش می کند تا ساکنان کمپ موریا همه اطلاعات لازم در مورد شیوع ویروس کرونا را به دست بیاورند. این تیم آگاهی رسان در اول پوسترهایی معلوماتی تهیه کرده بود. زیرا به قول اوستن- زاکن "هیچ کس در اردوگاه نمی دانست که ویروس کرونا چیست. اما در حال حاضر اطلاعات به زبان های مختلف ترجمه شده و پوسترها چاپ شده اند. برای شستشوی دست ها تانکرهایی که معمولاً برای آبیاری باغ های زیتون از آنها استفاده می کنند، آماده گردیده اند. در این تانکرها تنها یک شیردهن نصب کردیم و از این طریق حد اقل مردم می توانند دست های شان را پاک نگه دارند. "  

کرونا هنوز در کمپ موریا همه گیر نشده است، اما تا حال پنج مورد مثبت درج گردیده است و فقط شش تخت برای مراقبت های ویژه و جدی در این جزیره وجود دارد. اوستن-زاکن می گوید که "این بدان معناست که سیستم بهداشتی و درمان بیماران در آستانه فروپاشی است. مهمترین چیز فعلا این است که پناهجویان بدانند، بهترین راه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا این است که نباید اردوگاه را ترک کنند و تا جای که ممکن است تماس اجتماعی نداشته باشند. اگر از بیرون وارد اردوگاه می شوند باید دست های شانرا بشویند».

گفته می شود که از اول ماه مارچ به این طرف هیچ پناهجوی جدیدی از ترکیه به این اردوگاه منتقل نشده است. 

 


 

در همین زمینه