عکس آرشیف: مهاجران در پارک ماکسیمیلین. عکس از شبکه شهروندان
عکس آرشیف: مهاجران در پارک ماکسیمیلین. عکس از شبکه شهروندان

از دو هفته تا کنون سازمان‌های خیریه در بلژیک تلاش دارند برای حفاظت از مهاجران خیابانی از ابتلا به ویروس کرونا، برای آن‌ها سرپناه فراهم کنند. این سازمان‌ها از بی توجهی دولت و نقض حقوق مهاجران نگران هستند.

در بلژیک سرنوشت مهاجران در جریان بحران ویروس کرونا نگرانی‌های جدی را برانگیخته است. سویتا نگو،‌ مدیر انجمن بلژیک سیره به مهاجر نیوز می‌گوید:« با این بحران انجمن‌ها تلاش دارند اشتباهات سیاست‌هایی را جبران کنند که به محرومیت مهاجران منجر شده است.»

مهدی کاسو، سخنگوی انجمن شبکه شهروندی نیز نظری مشابه دارد:« مسئولان بخشی مهمی از مردم را به حاشیه رانده‌اند. در سطح فدرال، هیچ کاری برای حفاظت مهاجران انجام نشده و وزیر امور اجتماعی و مهاجران، ماجی دوبلوک، در مورد مساله مهاجرت سکوت اختیار کرده است.»

مهاجران نمی‌توانند درخواست پناهندگی ارائه کنند

البته حکومت بلژیک تدابیری را اتخاذ کرده اما این تدابیر از سوی سازمان‌های خیریه شدیداً مورد انتقاد قرار گرفته است. مسئولان در اولین روز قرنطین عمومی در ۱۸ مارچ، اداره مهاجرت را بستند و به این ترتیب مهاجران نمی‌توانند درخواست پناهندگی خود را به این اداره تحویل بدهند.

بستن اداره پناهندگی موجب شده است که دولت نتواند مسئولیت سرپناه، خدمات صحی و کمک پولی به مهاجرانی را که نتوانسته‌اند درخواست پناهندگی بدهند به عهده بگیرد. این مهاجران به سادگی به حال خود رها شده‌اند و بدون مدرک در سرک‌ها زندگی می‌کنند.

در حالیکه بیشتر کشورها از جمله فرانسه، مدت اقامت خارجی‌ها را برای سه ماه تمدید کرده‌اند، در بلژیک خارجی‌ها باید از طریق ایمیل، درخواست و دلایل قانع کننده برای تمدید مدارک خود را، به مسئولان بفرستند.  

 مهاجران هنوز هم در مراکز توقیف نگهداری می‌شوند

سازمان‌های خیریه از وضعیت مراکز بسته یا مراکز توقیف مهاجران نیز نگران هستند. هنوز هم شماری از مهاجران که در معرض اخراج قرار دارند در این مراکز نگهدای می‌شوند. به گفته سوتیتا نگو« این مراکز پنجاه درصد پر هستند و مهاجران آزاد شده از زندان در آن‌ها به سر می‌برند. مهاجران دیگر هم حکم ترک خاک بلژیک در مهلت یک ماه را دریافت کرده و آزاد شده‌اند. این مهاجران حتی اگر بخواهند نمیتوانند بلژیک را ترک کنند زیرا مرزها مسدود شده است.»

نتیجه این وضعیت آن است که تعداد زیادی از مهاجران اکنون در نزدیکی پارک ماکسیمیلین در مرکز بروکسل تجمع کرده‌اند.

سازمان‌های خیریه تلاش دارند در غیاب دولت، زمینه کمک به این مهاجران را فراهم کنند. شبکه شهروندان که تهیه سرپناه را به عهده دارد ظرفیت پذیرایی از مهاجران را افزایش داده است.

تهیه سرپناه برای یک هزار مهاجر از سوی سازمان‌های خیریه 

مرکز پذیرایی این شبکه در پورت دولیس که قبلاً از ۷ شب تا ۱۱ فردا باز بود حالا به صورت دایمی باز است و ۳۰۵ مهاجر را جا داده است. مهدی کاسو می‌گوید:« در اتاق‌ها، بسترها را یک متر از هم دور کرده‌ایم تا فاصله فیزیکی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس را رعایت کرده باشیم. همچنین جای مخصوصی برای افرادی آماده کرده‌ایم که علایم ویروس را دارند و باید به کمک‌های عاجل و صلیب سرخ معرفی شوند.»

علیرغم اینکه در اثر این تلاش‌ها حدود یک هزار نفر صاحب سرپناه شده‌اند، دوشنبه شب گذشته (۳۰ مارچ) هنوز هم حدود یک صد مهاجر در اطراف پارک ماکسیمیلین بدون سرپناه باقی مانده بودند.

برای آگاهی:

توزیع غذا در نزدیکی پارک ماکسیمیلین ظهرها و شب‌ها همچنان ادامه دارد  

- مرکز صحی گار دو نور ( ایستگاه قطار) به روی مهاجران باز است

 

 

 


 

در همین زمینه