کمپ موریا در جزیره لیسبوس، سازمان های امدادگر نسبت به خطر شیوع ویروس کرونا در اردوگاه های مهاجران یونان هشدار داده اند./عکس: EPA/Dimitris Tosidis
کمپ موریا در جزیره لیسبوس، سازمان های امدادگر نسبت به خطر شیوع ویروس کرونا در اردوگاه های مهاجران یونان هشدار داده اند./عکس: EPA/Dimitris Tosidis

پس از ارزیابی مثبت نتیجه ویروس کرونا در وجود ۲۰ تن از ساکنان یک کمپ در شمال شهر آتن یونان، مقام های مسئول این مکان را قرنطینه کردند. پیش از این، شماری از سازمان های امدادگر به خاطر احتمال شیوع ویروس کرونا، خواهان تخلیه کمپ های پرازدحام در یونان شده بودند.

وزارت امور مهاجرت و پناهندگی یونان به تازگی اعلام کرد که کمپ ریتسونا سر از روز پنجشنبه (۲ اپریل)  به مدت ۱۴ روز قرنطینه خواهد شد و در طول این مدت، هیچ کس اجازه ورود و خروج به آن جا را ندارد. 
این اردوگاه پیش از این به گونه معمول باز بود و ساکنان آن اجازه داشتند آزادانه رفت و آمد کنند.

نتیجه آزمایش یک زن باردار ساکن این کمپ که برای زایمان در شهر آتن بستری شده بود، در اوائل این هفته مثبت اعلام شد. مقام های امور صحی شروع به ردیابی افرادی کرده اند که این زن مهاجر با آن ها در تماس بوده است. 

وزارت امور مهاجرت و پناهندگی این کشور گفت که ۶۳ تن در این کمپ آزمایش شده اند و ۲۰ تن از آن ها به ویروس کرونا آلوده می باشند. بر این اساس، هیچ کدام از آن ها عوارض بیماری ناشی از ویروس کرونا را نداشته اند. این نهاد افزود که نتیجه آزمایش کارکنان این کمپ مثبت نبوده است. مقام های مسئول روز پنجشنبه نیز به ارزیابی ساکنان این اردوگاه ادامه می دهند. 

نتیجه آزمایش کرونای یک زن پناهجوی دیگر در شهر کیلکیس که در یک شفاخانه محلی زنان و زایمان بستری بود، مثبت اعلام شد. او در یک اپارتمان در این شهر زندگی می کرد. 
این زن و خانواده اش به مدت ۱۴ روز در خانه قرنطینه شدند و مقام های رسمی در حال ردیابی افرادی هستند که با او در ارتباط بوده اند. 

ده ها هزار مهاجر و پناهجو در یونان زندگی می کنند و بسیاری از آن ها در کمپ های پرازدحام جزایر شرقی یونان ساکن هستند.
برخی از سازمان های مددرسان در روزهای گذشته به دلیل خطر شیوع ویروس کرونا، خواهان تخلیه این اردوگاه ها و پذیرش شماری از مهاجران از سوی کشورهای اروپایی شده بودند.
 تا به حال هیچ موردی از ابتلا به کرونا در اردوگاه های این جزایر گزارش نشده است. 

 

در همین زمینه