شماری از زنان مهاجر در کمپ موریا اعتصاب کردند
شماری از زنان مهاجر در کمپ موریا اعتصاب کردند

وزیر توسعه آلمان فدرال از اتحادیه اروپا خواست که برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و وقوع فاجعه، ساختار کمپ مهاجران در جزیره لسبوس به سرعت تغییر داده شده و مهاجران در واحدهای کوچکتری جا به جا شوند. گیرد مولر گفت شرایط آنجا حتی در هیچکدام از کمپ های افریقا نیز مشاهده نمی شود.

مولر در مصاحبه با شماره روز سه شنبه روزنامه آلمانی «نویه اسنابروکر» گفت: «اتحادیه اروپا باید به سرعت واکنش نشان دهد و در قدم اول به وعده انتقال کودکان مهاجر از این کمپ عمل کند». اما با پذیرش ۱۶۰۰ کودک از آلمان و کشورهای دیگر اتحادیه اروپا که "آماده به کمک" هستند، مشکل این کمپ در جزیره لیسبوس حل نمی شود: «اتحادیه اروپا باید ساختار کمپ را تغییر داده و واحدهای کوچکتری ایجاد کند. شرایط در آنجا باید به سطح استندردهای کمیساریای عالی سازمان ملل برسد». او افزود: «تا به حال هیچکدام از این درخواست ها به نتیجه نرسیده است. ما امیدواریم که بروکسل پیش از این که فاجعه ای رخ بدهد، دست به کار شود».  
 
این سیاستمدار آلمانی در ادامه گفت، خطر ابتلا به کرونا برای مهاجران در جزایر یونان بیشتر از مناطق دیگر است و "شاید بتوان گفت که بدترین شرایط ممکن اینجا در اروپا حاکم است، در کمپ مهاجران در جزیره لیسبوس".
 
وزیر توسعه آلمان افزود که از اردوگاه موریا شخصا دیدار کرده و دیده که چگونه ۲۰ هزار تن در مکانی زندگی می کنند که برای فقط سه هزار تن ساخته شده است. او گفت: «این وضعیت واقعا شرم آور است. چنین شرایطی در هیچکدام از کمپ های افریقا حاکم نیست». آرشیف: اردوگاه موریا. عکس: رویترز، الکیس کنستانتینیدیس
مولر در ادامه با اشاره به روز جهانی صحت در سه شنبه گفت، مهاجران در کشورهای همسایه سوریه نیز به شدت در خطر هستند و "آنجا نیز تقریبا هیچ نوع امکانات طبی وجود ندارد". او افزود، لبنان که ۱.۵ میلیون مهاجر سوریایی را پذیرفته است، در آستانه ورشکستگی است: «بسیاری از مهاجران از ترس بدنام شدن به شفاخانه نمی روند... اقداماتی مانند حفظ فاصله یا شستن دست ها برای میلیون ها تن که در کمپ های پرازدحام زندگی می کنند و با مشکل کمبود آب روبرو هستند، اصلا ممکن نیست». 

وزیر توسعه آلمان هشدار داد، اگر کشورهای غربی فورا کمک نکنند، افریقا به خاطر بیماری همه گیر کرونا متحمل آسیب های بسیار جدی می شود. او گفت: «ممکن است به خاطر این بیماری همه گیر، نه تنها سیستم های صحی، بلکه برخی از کشورها فروبپاشند و پیامدهای آن قحطی و ناآرامی خواهد بود. در این صورت جنگ های داخلی افزایش می یابند و شمار بیشتری از مردم آواره خواهند شد. پیامدهای ناکامی در کشورهای در حال توسعه برای کشورهای اروپایی نیز محسوس خواهد بود».
 

در همین زمینه