کودکان مهاجر در جزیره خیوس یونان/عکس: Getty Images/L. Gouliamaki
کودکان مهاجر در جزیره خیوس یونان/عکس: Getty Images/L. Gouliamaki

شورای کلیساهای پروتستان آلمان خواهان این شد که کودکان مهاجر پیش از تعطیلات عید پاک به آلمان انتقال داده شوند. رئیس این شورا با توجه به خطر شیوع ویروس کرونا در میان مهاجران، خواهان تخلیه کمپ های پرازدحام یونان و انتقال ساکنان آن به کشورهای اروپایی گردید.

هاینریش بدفورد اشتروم، رئیس شورای کلیسای پروتستان آلمان روز دوشنبه گفت "دیگر نمی تواند درک کند" که چرا حکومت آلمان به تصمیم انتقال بخشی از کودکان مهاجر که چهار هفته پیش گرفته شده "تا به حال عمل نکرده است". او افزود، لوگزامبورگ در این زمینه پیشتاز است و پیش از آغاز عید پاک نخستین گروه های کودکان مهاجر را از جزایر یونان خارج می کند. بدفورد اشتروم گفت: «حکومت آلمان نیز باید از لوگزامبورگ یاد بگیرد و دیگر بیشتر از این درنگ نکند، بلکه به سرعت کمک کند!»

 بدفورد اشتروم که اسقف ایالت بایرن است، خواهان تخلیه عمومی کمپ پرازدحام مهاجران (در جزایر یونان) شد. او در ادامه گفت: «یونان دیگر نمی تواند این بار را به تنهایی به دوش بکشد و ما باید همبستگی مان را با این کشور به خصوص حالا که بحران کرونا همه جا حاکم شده است، ثابت کنیم. مهاجران از یونان باید در چارچوب یک برنامه اسکان مجدد به سرعت در کشورهای دیگر اروپایی تقسیم شوند». 

در این میان سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد، پیش از این که روند انتقال کودکان مهاجر از کمپ های پرازدحام به جریان بیافتد، می توان آن ها را از آنجا بیرون آورد و در هوتل های جزایر یونان اسکان داد.  

گونتر بورکهارت، مدیر کل سازمان حامی پناهجویان نیز در زمینه خطر شیوع ویروس کرونا در میان مهاجران هشدار داد. او گفت: «این بیماری همه گیر مرز نمی شناسد. اگر همین حالا جلوی شیوع آن گرفته نشود، پیامدهای آن برای تمام اروپا فاجعه بار خواهد بود». 
 

در همین زمینه