کودکان در کمپ موریا از روی یک پُل عبور می کنند./عکس: Getty Images
کودکان در کمپ موریا از روی یک پُل عبور می کنند./عکس: Getty Images

مقام های مسئول روز سه شنبه اعلام کردند که آلمان بیش از ۵۰ کودک بدون همراه را از یونان می پذیرد. لوگزامبورگ از پذیرش ۱۲ کودک سخن گفته است. شماری از سازمان های مدافع حقوق پناهجویان این رقم را ناچیز می دانند.

وزارت داخله فدرال آلمان با نشر اعلامیه خبری، از آمادگی برای پذیرش گروهی از پناهجویان بدون سرپرست و زیر ۱۸ سال از یونان خبر می دهد. در این اعلامیه آمده است که هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال روز چهارشنبه از هیئت دولت خواهد خواست که این گروه را قبول کنند و «روند انتقال در صورت ممکن باید هفته آینده آغاز شود.»

حکومت یونان گفت که انتظار می رود ۱۲ کودک در روزهای آینده به لوگزامبورگ انتقال داده شوند.

جیورجوس کوموتساکوس، وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان با سپاس گزاری از لوگزامبورگ گفت، «با وجود شرایط دشوار به خاطر شیوع ویروس کرونا، اسکان مجدد انجام می شود و به این ترتیب کشورهای دیگر اروپایی که آمادگی شان را برای پذیرش مهاجران خوردسال و بدون همراه از یونان اعلام کرده اند، می توانند از آلمان و لوگزامبورگ پیروی کنند.»

در حال حاضر بیش از ۴۲ هزار مهاجر در کمپ های جزایر یونان به سر می برند و حدود ۵ هزار و ۵۰۰ مهاجر خوردسال و بدون همراه شامل آن ها می باشند. به گفته آژانس پولیس اروپا «یوروپول»، حدود ۱۰ درصد از آن ها کمتر از ۱۴ سال سن دارند.

اتحادیه اروپا به تاریخ ۱۳ مارچ اعلام کرد که دست کم ۱۶۰۰ کودک مهاجر و بدون همراه در یونان وجود دارند.

اما پس از این که کشورهای اروپایی برای کُند کردن روند گسترش ویروس کرونا، محدودیت های سفر وضع کردند، هفته ها طول کشید تا روند انتقال مهاجران خوردسال و بدون همراه به جریان بیافتد.

وزارت داخله آلمان فدرال اعلام کرد، که کودکان پس از ورود به آلمان دو هفته نخست را در قرنطین می گذرانند و بعد به ایالات مختلف فرستاده می شوند.

در بیانیه این وزارت آمده است که افزون بر آلمان و لوگزامبورگ، فرانسه، پرتگال، ایرلند، فنلند، کرواسیا، لیتوانیا، بلجیم و بلغاریا نیز اعلام کرده اند که آماده اند کودکان را از کمپ های یونان قبول کنند.

در ادامه بیانیه وزارت داخله آلمان فدرال آمده است، درحال حاضر «به خاطر چالش های داخلی» که در پی مبارزه با شیوع ویروس کرونا ایجاد شده است، برخی از کشورها که آمادگی شان را برای پذیرش کودکان مهاجر اعلام کرده بودند، به زمان بیشتری نیاز دارند. «اما آلمان از این کشورها توقع دارد که به وعده شان عمل کنند.»

با این همه، شماری از سازمان های مدافع حقوق پناهجویان می گویند که با توجه به آمار بلند مهاجران زیرسن در جزایر یونان، این ارقام ناچیز می باشند.


 

در همین زمینه