یک کارگر کشاورزی پناهنده در پوی لارسی. عکس از مهدی شبیل
یک کارگر کشاورزی پناهنده در پوی لارسی. عکس از مهدی شبیل

هفته گذشته فرماندار منطقه سن-ا-مارن از پناهندگان قبول شده در فرانسه درخواست کرد که به کمک کشاورزانی در این منطقه بشتابند که به علت بحران ویروس کرونا به کمبود کارگر خارجی دچار شده‌اند. پیوستن به این فراخوان البته داوطلبانه است.

در اطلاعیه‌ای که از سوی فرمانداری سن-ا-مارن منتشر شد گفته شده که « برخی از سبزی کاران به کارگران فصلی خارجی دسترسی ندارند و برای جمع آوری میوه و سبزیجات و کشت برای ماه جون، با مشکل استخدام روبرو هستند. این میوه‌ها و سبزیجات برای رفع نیاز بازارهای منطقه ایل دو فرانس ضروری هستند.»

به گفته فرمانداری، پناهجویانی که حفاظت بین المللی و کارت اقامت فرانسه را به دست آورده‌اند می‌توانند داوطلبانه به این فراخوان بپیوندند و از شرایط مشابه کارگران خارجی بهره ببرند.

آندره پییرلویی، معاون فرمانداری هفته گذشته به مهاجر نیوز گفت که طی دو هفته گذشته ۵۶ پناهنده، داوطلبانه به این درخواست پاسخ داده‌اند که در میان‌ آن‌ها پناهندگان افغان، سودانی و اریتره‌ای ۲۰ تا ۲۶ ساله دیده می‌شوند.

دوره کاری کوتاه مدت و حقوق ماهانه حداقل یا سمیک

پناهندگان انتخاب شده از پنج مرکز اسکان پناهندگان در منطقه انتخاب شده‌اند و «کسانی هستند که برای راه یافتن به بازار کار دچار مشکل هستند.»

به گفته معاون فرماندار این انتخاب با ایجاد رابطه میان نیازهای کشاورزان و« پناهندگانی که نیاز به کار دارند اما با مشکل ادغام اقتصادی مواجه هستند» صورت گرفته است.

حقوق پناهندگان استخدام شده با حقوق ماهانه حداقل یا سمیک در فرانسه معادل است و دوره استخدام کوتاه مدت آن‌ها مطابق نیازهر کشاورز تنظیم خواهد شد.

معاون فرمانداری سن-ا-مارن اطمینان داد که برای حفاظت کارگران از ابتلا به ویروس کووید -۱۹، فاصله فیزیکی حد اقل و اقدامات حفاظتی بهداشتی لازم رعایت خواهند شد.

کمبود جدی نیروی کار در کشاورزی

بخش کشاورزی فرانسه به ۲۰۰ هزار کارگر فصلی نیاز دارد و در هفته سوم مارچ، وزارت کشاورزی فرانسه از افراد داوطلب درخواست کرد که با در نظرداشت کمبود نیروی کار به دلیل بحران ویروس کرونا، به کمک کشاورزان بشتابند.

تا روز ۲۶ مارچ، حدود ۴۰ هزار نفر به این فراخوان پاسخ مثبت دادند اما رقم افراد استخدام شده در دپارتمان سن-ا-مارن اعلام نشده است.

دیدیه لیشی، مدیر دفتر بین المللی مهاجرت در فرانسه به مهاجر نیوز گفت که « تشویق پناهندگان داوطلب به کار فصلی در کشاورزی ایده جدیدی نیست. ما از یک سال تا کنون یک برنامه مشابه را با سبزی کاران تجربه می‌کنیم.»

پاندمی ویروس کرونا که حدود ۲۰۰ کشور جهان را شامل می‌گردد باعث شده که هزاران کارگر فصلی خارجی نتوانند به دلیل مقررات قرنطین در این کشورها از یک کشور به کشور دیگر مسافرت کنند.

دیدیه لیشی گفت:« سالانه ۸ هزار کارگر مراکشی، ۳ هزار کارگر تونسی و صدها کارگر فصلی ترکی از طریق قراردادهای سازمان بین المللی مهاجرت به فرانسه می‌آیند.»

«استخدام اما بدون برنامه ادغام»

فراخوان دولت برای استخدام پناهندگان در عرصه کشاورزی بلافاصله با انتقادهایی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد.

پولین ویالاره، رئیس انجمن زمین دو فرهنگ به مهاجر نیوز گفت:« به پناهندگان می‌گویند بیایند زیرا به آن‌ها ضرورت دارند اما پشت این درخواست، هیچگونه برنامه ادغام وجود ندارد.»

او که خواهان استخدام درازمدت پناهندگان است در ادامه گفت که نباید فراموش کرد این پناهندگان از مراکز پناهندگی داوطلب شده‌اند:« اگر آن‌ها به ویروس کرونا مبتلا شوند، هنگام برگشت ویروس را نیز با خود به این مراکز خواهند برد.»


 

در همین زمینه