سي واچ ۳ در جریان یکی از عملیات های نجات اش در مدیترانه. تصویر: پیکچر الاینس/دپي ا/س. کاوالي
سي واچ ۳ در جریان یکی از عملیات های نجات اش در مدیترانه. تصویر: پیکچر الاینس/دپي ا/س. کاوالي

کشتی نجات آلمانی"آلان کردی" با ۱۵۰ پناهجو در آب های مدیترانه انتظار لنگر انداختن در بندر یکی از کشور های مدیترانه چون ایتالیا و یا مالتا را می کشد تا پناهجویان بتوانند از کشتی پیاده شوند. اینک حکومت آلمان در تلاش است راه حلی برای این معضل پیدا کند. بحران کرونا این امر را دشوار تر کرده است.

حکومت آلمان در تلاش است تا برای اسكان حدود ۱۵۰ پناهجو كه توسط کشتی آلمانی "آلان کردی" مربوط به سازمان خیریه "دیدبان دریا" نجات داده شده اند، راه حلی پیدا كند. سخنگوی وزارت خارجه آلمان در برلین گفت: «این وضعیت به ویژه به دلیل محدودیت های که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا روی دست گرفته شده است، دشوار است. زیرا احتمالاً زمینه لنگر انداختن این کشتی در یکی از بندرهای مدیترانه وجود ندارد

این سخنگو در ادامه گفته است که حکومت آلمان "در حال مذاكره با طرفین درگیر برای یافتن راه حلی است." همچنین در ادامه آمده است که حکومت آلمان هفته گذشته به سازمان های آلمانی نجات پناهجویان از آب ها اطلاع داده بود كه ایتالیا، مالتا و دیگر كشورهای مدیترانه به دلیل بحران كرونا دیگر اجازه لنگر انداختن کشتی ها را در بندرهایشان نخواهند داد. 

سخنگوی وزارات خارجه آلمان همچنین گفته است که این مساله با حکومات ایتالیا و مالتا در میان گذاشته شده و آنها نیز به نوبه خود به سازمان های نجات اطلاع داده اند. او می گوید که "چنین اطلاعاتی باید با سازمان های نجات در میان گذاشته می شد تا آنها بتوانند  برنامه ریزی کنند و نتیجه گیری های خود را انجام دهند." به قول سخنگوی وزارات خارجه آلمان اینکه در حال حاضر یک کشتی نجات با پناهجویان در آب های مدیترانه به دنبال یک بندر است "کار را آسان نمی کند." 

کشتی نجات "آلان کردی" در حال حاضر تنها کشتی غیر دولتی است که با وجود بحران کرونا، پناهجویان را از آب های مدیترانه نجات می دهد. سازمان خیریه "دیدبان دریا" روز سه‌شنبه اعلام كرد كه حدود ۱۵۰پناهجو را از قایق های كوچك در ساحل لیبیا نجات داده است. اما تا حال اجازه لنگر انداختن در یکی از بنادر را پیدا نکرده است.


 

در همین زمینه