شیوع ویروس کرونا در کمپ موریا می تواند پیامدهای فاجعه باری داشته باشد./عکس: Team Humanity
شیوع ویروس کرونا در کمپ موریا می تواند پیامدهای فاجعه باری داشته باشد./عکس: Team Humanity

از نظر سازمان های امدادگر، پذیرش ۵۰ طفل و نوجوان مهاجر از یونان توسط حکومت آلمان کافی نیست و از طرف دیگر باید برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کمپ های جزایر یونان تلاش های بیشتری انجام شود.

اولریش لیلیه، رئیس موسسه خیریه " دیاکونی " که مربوط به کلیسای پروتستانت روز چهارشنبه گفت: «شیوع بیماری کووید ۱۹  در کمپ های فلاکت زده جزایر یونان که به مراقبت های طبی دسترسی ندارند، به بروز یک فاجعه بشری منجر خواهد شد».  

سازمان حامی پناهجویان «پرو ازول» نیز از این که حکومت آلمان در مرحله نخست فقط ۵۰ مهاجر را می پذیرد، انتقاد کرد و آن را یک «اقدام ظاهری» خواند. 
مارک فرینگس، دبیرکل کمیته مرکزی کاتولیک های آلمان در تویتر، این اقدام را «شرم آور» خواند و گفت: «همبستگی را اینگونه نمی شود اثبات کرد.»
حکومت آلمان فدرال تصمیم گرفت که در قدم اول، نخست تا ۵۰ طفل و نوجوان را از یونان بپذیرد. بنابرین کابینه آلمان فدرال موافقتش را با پیشنهاد هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال دراین باره اعلام کرده بود. قرار است که این اقدام در چارچوب یک راه حل اروپایی انجام شود. ده کشور عضو اتحادیه اروپا اعلام کردند که در روند تقسیم ۱۶۰۰ کودک بدون همراه و خوردسال شرکت می کنند. 

به گزارش فرستنده تلویزیونی «ار تی ال» هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان فدرال اعلام کرد که این کشور در هفته های آینده حدود ۳۵۰ تا ۵۰۰ فرد خوردسال را از کمپ های یونان می پذیرد. 
لیلیه در ادامه گفت، مشکل را نمی توان با تخلیه کمپ های جزایر و اسکان ساکنان آن در مناطق غیرجزیره ای یونان حل کرد. چون ویروس کرونا به آن جا نیز رسیده است و ما نباید فرصت بیشتری را از دست بدهیم. ضعیف ترین افراد بیشتر از دیگران آسیب می بینند «و آن ها متاسفانه در اغلب موارد کودکان و افراد سالمند هستند».  

سازمان «پروازول» نیز خواهان تخلیه کمپ های مهاجران در جزایر یونان شد. گونتر بورکهارت، مدیرکل «پرو ازول» گفت، شیوع ویروس کرونا در «کمپ های فلاکت زده» یونان تاثیرات مخربی در سراسر اروپا خواهد داشت. نمی شود که در آلمان جلوی گسترش این ویروس را بگیریم و «بعد آگاهانه اجازه بدهیم که این بیماری در مناطق دیگر اتحادیه اروپا گسترش پیدا کند».  او کمپ موریا را در جزیره لیسبوس «یک کابوس به تمام معنا» خواند و گفت، در صورتی که بیماری کووید ۱۹ به آن جا برسد، هیچگونه آمادگی جدی در برابر آن وجود ندارد و ممکن است شمار زیادی از مهاجران جانشان را از دست بدهند. 

گرد مویلر، وزیر امور انکشافی آلمان فدرال نیز خواهان تغییر فوری در ساختار کمپ موریا شد و گفت: «پیش از وقوع فاجعه باید به شرایط وحشتناک دراین اردوگاه پایان داده شود». 
هانس مایر، وزیر سابق فرهنگ در ایالت بایرن، برای کمک به ساکنان موریا، گروهی را تشکیل داده است. مایر اعلام کرد، این جشن عید پاک را در زمانی که بحران کرونا حاکم است، به صورت متفاوتی برگزار می کنیم و برای رفع نیازهای مهاجران در جزیره موریا هدایایی را به آن ها به مناسبت عید پاک به دست شان می رسانیم.
 
 
 

در همین زمینه