مهاجران در حال رفتن به سوی ایتالیا پس از نجات یافتن از دریای مدیترانه، عکس از رویترز
مهاجران در حال رفتن به سوی ایتالیا پس از نجات یافتن از دریای مدیترانه، عکس از رویترز

بعد از این که ایتالیا اعلام کرد، بنادرش را به روی کشتی های نجات پناهجویان می بندد و به آن ها اجازه لنگرانداختن را نمی دهد، اینک سازمان های امداد رسان این اقدام را محکوم کرده اند. سازمان های نجات پناهجویان اعلام کردند که می توانند برای مبارزه با بحران کرونا به ایتالیا از نظر صحی و ارائه پرسونل کمک کنند.

چندین سازمان نجات پناهجویان در بحر، تصمیم ایتالیا مبنی بر بستن  بنادراش به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در این کشور را محکوم کرده اند.

در اعلامیه مشترک سازمان های نجات پناهجویان چون داکتران بدون مرز، اس او اس مدیترانه،  دیدبان دریا و اوپنآرمس آمده است که متاثربودن شهروندان ایتالیا به دلیل بحران کرونا، نباید باعث شود که «دیگر به کسانی که احتمال مرگ آن ها در بخش مراقبت های عاجل شفاخانه ها وجود ندارد، اما ممکن است در آب غرق شوند، کمک نکنیم». این سازمان ها تاکید کردند: «باید جان همه نجات داده شود، همه افراد آسیب پذیر، هم در خشکه و هم در دریا و باید از همه انسان ها محافظت شود». انجام این کار «ممکن و ضروری» است.

 وزارت داخله ایتالیا شامگاه  سه شنبه اعلام کرد که بنادر این کشور به دلیل بیماری همه گیر کرونا  دیگر نمی توانند "امن" تلقی شوند. کشتی ها با پناهجویانی که از آب ها نجات یافته اند، دیگر اجازه ندارند در بنادر ایتالیا  لنگر بیندازند. این چهار سازمان امدادرسانی اما اینک تأکید کرده اند که همه آنها با منابع صحی و درمانی و کارمندان شان ایتالیا را در مبارزه با این بیماری حمایت می کنند. تهیه یک پناهگاه امن برای افراد نجات یافته نیز یک "مسئولیت قانونی" است. 

 کشتی نجات "آلان کردی" که مربوط به سازمان خیریه دیدبان دریا است، با ۱۵۰ مهاجر نجات یافته، از چند روز به این طرف به دنبال پیدا کردن یک بندر امن در دریای مدیترانه است. به گفته خدمه این کشتی، یک زن باردار از جمله افرادی است که روز دوشنبه در ساحل لیبیا نجات داده شده اند. 


براساس اعلامیه وزارت داخله ایتالیا، امسال تقریباً ۳۰۰۰ مهاجر در بندرهای ایتالیا آورده شده اند.  سازمان های امداد رسان حدس می زنند که در صورت گسترش ویروس کرونا در لیبیا، تعداد پناهجویانی که از طریق آب های مدیترانه می خواهند خود را به اروپا برسانند، افزایش می یابد.

فدریکو سودا، مسئول عملیات سازمان بین المللی مهاجرت برای لیبیا ، اظهار  داشته است که وضعیت بشری در این کشور جنگ زده هرگز بدتر از امروز نبوده است. به دلیل وضعیت امنیتی نامناسب و در حال حاضر شیوع ویروس کرونا، دسترسی امدادرسانان به مهاجرانی که به کمک های بشردوستانه در لیبیا نیازمندند، به طور فزاینده ای دشوار شده است. 


 

در همین زمینه