یک قایق کوچک مهاجران که  روز ۱۶ مارچ ۲۰۲۰ در کانال مانش نجات داده شد. عکس از permamanche
یک قایق کوچک مهاجران که روز ۱۶ مارچ ۲۰۲۰ در کانال مانش نجات داده شد. عکس از permamanche

پولیس فرانسه می‌گوید طی سه هفته قرنطین عمومی دستکم ۶۶ مهاجر را که می‌خواستند با عبور از کانال مانش به انگلستان بروند دستگیر کرده است. پولیس انگلستان نیز اعلام کرده است که در سه روز گذشته ۷۵ مهاجر را از کانال مانش نجات داده است.

علیرغم شیوع گسترده ویروس کرونا و تدابیر جدی برای قرنطین عمومی در فرانسه و انگلستان، تعدادی از مهاجران همچنان تلاش دارند با عبور غیرقانونی از کانال مانش خود را به انگلستان برسانند.

به  گفته پولیس دریایی شمال فرانسه، از آغاز مقررات قرنطین عمومی در ۱۷ مارچ، دستکم ۶۶ مهاجر هنگام تلاش برای عبور از کانال مانش نجات و سپس به پولیس مرزی تحویل داده شده‌اند. تعدادی از مهاجران نیز در آب‌های نزدیک دنکرک و توکه در شمال فرانسه توسط پولیس دستگیر شده‌اند.

در تاز ترین مورد صبح روز سه شنبه این هفته یک کشتی حامل ۹ مهاجر که در نزدیکی بندر کاله در حال آب گرفتن بود توسط پولیس ردیابی شد و سرنشینان آن که همگی سالم بودند به پولیس مرزی تحویل داده شدند.

چند روز پیشتر ۱۵ مهاجر سوار بر یک کشتی سرگردان در غرب بولوین-سور-مر توسط یک کشتی ماهیگیری ردیابی و به کمک نیروهای دریایی نجات داده شدند.

پولیس انگلستان ۵۷ مهاجر را دستگیر کرد

همزمان پولیس مرزی انگلستان اعلام کرده است که روز چهارشنبه (۸ اپریل) چهار کشتی حامل ۵۷ مهاجر را ردیابی و سرنشینان آن را دستگیر کرده است. بخش زیادی از این مهاجران، از جمله ۲۳ مهاجری که سوار یک کشتی بودند، خود را ایرانی معرفی کرده‌اند.

این در حالیست که یک روز پیشتر، چهار کشتی دیگر که حامل ۶۳ مهاجر بودند توسط پولیس مرزی ردیابی شدند. مسئولیت یکی از این کشتی‌ها به عهده پولیس فرانسه گذاشته شد اما مهاجران سه کشتی دیگر به انگلستان انتقال داده شدند.

به گفته وزارت داخله انگلستان تمامی مهاجران انتقال داده شده به این کشور به دلیل احتمال ابتلا به ویروس کرونا  تحت مراقبت جدی قرار دارند.

در حالی که مقام‌های بریتانیایی از احتمال انتقال ویروس کووید ۱۹ از کمپ‌های کاله و حوالی آن به انگلستان نگران هستند، مقام‌های فرانسوی مهاجران در شمال این کشور را تشویق می‌کنند تا در دوره قرنطین عمومی، در مراکز موقتی جابجا شوند.

 

در همین زمینه