مرکز نگهداری اداری یا توقیفگاه مهاجران در ونسن، در جنوب شرق پاریس.  عکس از گوگل مپ
مرکز نگهداری اداری یا توقیفگاه مهاجران در ونسن، در جنوب شرق پاریس. عکس از گوگل مپ

سازمان اسفام گزارش داده است که اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در یک مرکز نگهداری اداری یا بازداشتگاه مهاجران در وینسن در جنوب شرق ثبت شده است. سازمان خیریه سیماد می‌گوید «این فرد در داخل مرکز مبتلا شده است.»

سازمان اسفام (Assfam)، که یک نهاد مشورت حقوقی به مهاجران توقیف شده است، روز پنجشنبه ۹ اپریل خبر داد که « آزمایش ویروس کرونای یک فرد بازداشت شده در بازداشتگاه پاریس-وینسن مثبت اعلام شده است.» این اولین مورد ابتلا به ویروس کووید-۱۹ در بازداشتگاه‌های اداری فرانسه به شمار می رود.

اسفام گفته است که این مورد نشان می‌دهد « صحت و زندگی افراد توقیف شده در این مراکز، به این دلیل که پیشگیری و حفاظت از ویروس در آن‌ها رعایت نشده و نمیتواند رعایت شود، با خطر روبرو شده است.»

یک منبع پولیس به خبرگزاری فرانسه گفته است که فرد مبتلا شده در یک اتاق انفرادی جا داده شده تا به شفاخانه انتقال یابد.

به گفته داوید روهی، کارشناس بازداشتگاه‌های  مهاجران، فرد یاد شده روز ۷ مارچ وارد مرکز شده و طبق نگرانی‌ها، « در داخل مرکز مبتلا شده است.»

توقیفگاه ها در دوران قرنطین باز نگهداشته شده‌اند

بعد از اعلام تدابیر قرنطین عمومی در فرانسه، سازمان‌های حمایت از مهاجران هشدار داده بودند که اجرای تدابیر حفاظتی از ویروس در بازداشتگاه‌ها غیر ممکن است و دولت باید آن‌ها را مسدود کند.

اما شورای دولتی یا دادگاه عالی فرانسه با این استدلال که بازداشت افراد نقشی در شیوع ویروس ندارد حکم کرد که بازداشتگاه‌ها می‌توانند باز بمانند.

علیرغم این حکم شورای دولتی، در جریان هفته‌های اخیر چندین مرکز اداری با حکم دادگاه‌ها، افراد توقیف شده را آزاد کردند.

روز پنجشنبه کریسوف کاستنر، وزیر داخله فرانسه، به یک کمسیون پارلمان گفت از ظرفیت مجموعی ۱۹۰۰ نفر در بازداشتگاه‌ها، فقط ۱۸۴ تن هنوز هم در توقیف به سر می‎‌برند.

او گفت : « من نخواستم این بازداشتگاه‌های اداری مسدود شوند به این دلیل که تعدادی از توقیف شده‌ها از زندان بیرون آمده‌اند و در مواردی، علیرغم مشکلات، ما افراد را اخراج می‌کنیم.»


 

در همین زمینه