مهاجران توقیف شده در مرکز منیل-املو در شمال پاریس، اپریل ۲۰۱۹. عکس از مه ئوا پوله
مهاجران توقیف شده در مرکز منیل-املو در شمال پاریس، اپریل ۲۰۱۹. عکس از مه ئوا پوله

دهها مهاجر توقیف شده در یک بازداشتگاه اداری در حومه شمال پاریس به شرایط بد بهداشتی در این بازداشتگاه اعتراض کردند. این افراد شب شنبه بر یک شنبه را در صحن مرکز گذارندند.

حدود پنجاه تن از مهاجران بازداشتگاه منیل املو در شمال پاریس در اعتراض به شرایط بد بهداشتی در این مرکز شب شنبه بر یکشنبه ۱۲ اپریل را در صحن بازداشتگاه به صبح رساندند.

یک تن از بازداشت شدگان گفت:« چرا ما را در توقیف نگهداشته‌اند در حالی که هیچگونه پرواز [برای انتقال افراد به کشورهای مبدا] وجود ندارد و ویروس کرونا هم در مرکز شیوع یافته است؟»

یسری، یک جوان تونسی که تازه از یک زندان در نزدیک پاریس رها شده و باید خاک فرانسه را ترک کند به خبرگزاری فرانسه گفت که روز شنبه اقدام به اعتصاب غذا کرده است. او گفت:« نمی‌توانند ما را اخراج کنند زیرا پروازی وجود ندارد. باید ما را آزاد کنند زیرا ما نمی‌خواهیم به ویروس مبتلا شویم.»

مرکز نگهداری اداری یا بازداشتگاه امنیل املو بزرگترین بازداشتگاه مهاجران و خارجیان در حال اخراج در پاریس است که در نزدیکی فرودگاه رواسی شارل دو گل قرار دارد.

مهاجران معترض که در معرض اخراج قرار دارند گفته‌اند که چند روز پیش یک فرد که احتمال داده می شد به ویروس کرونا مبتلا شده است از مرکز آزاد شده است.

در همین زمینه: فرانسه: شورای دولت مسدود کردن مراکز توقیف مهاجران در دوران قرنطینه را رد کرد

مداخله پولیس برای پایان اعتراض 

اما فرمانداری پولیس سن-ا-مارن به خبرگزاری فرانسه گفته است که هیچگونه مورد ابتلا به ویروس در مرکز منیل-املو ثبت نشده است. به گفته فرمانداری ۴۷ فرد تازه آزاد شده از زندان که در این مرکز نگهداری می‌شوند در وضعیت غیرقانونی قرار دارند.

فرمانداری پولیس گفت که بعد از مداخله پولیس، معترضان روز یکشنبه بعد از ظهر به داخل ساختمان بازگشته‌‌اند اما معترضان در یک خبرنامه گفته‌اند که پولیس علیه آن‌ها از گاز اشک آور استفاده کرده است. پولیس این ادعا را رد کرده است.

بازداشت بدون ماسک و مایع ضد عفونی

هفته گذشته سازمان‌های دفاع از مهاجران خواستار مسدود کردن بازداشتگاه‌های اداری شده بودند. به گفته این سازمان‌ها، بازداشت شدگان باید از این مراکز که در آن‌ها رعایت تدابیر بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا غیرممکن است آزاد گردند. اما شورای دولت فرانسه این در خواست را رد کرده است.

معترضان در مرکز منیل-املو می‌گویند که برای حفاظت خود به « ماسک و مایع الکولی ضد عفونت» دسترسی ندارند.

هفته گذشته اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در بازداشتگاه پاریس-ونسن به ثبت رسید. در این مرکز ۵۴ تن در بازداشت به سر می‌برند.


 

در همین زمینه