غذایی که زوج مهاجر برای کارمندان صحی فرستاده اند.
غذایی که زوج مهاجر برای کارمندان صحی فرستاده اند.

قاره اروپا به شدت از پاندمی ویروس کرونا ضربه خورده و در بسیاری از جوامع این قاره، پناهجویان، مهاجران و پناهندگان تلاش می کنند در حد توان شان در مبارزه با این ویروس سهم بگیرند؛ از کار در بخش پرستاری تا غذا پختن برای کارمندان صحی در شفاخانه ها.

نونو دلیکادو پرستار در شفاخانه شهر لیسابون پایتخت پورتگال به شدت خسته و گرسنه بود که غافلگیر شد؛ یک رستورانت سوریایی برای کارمندان این شفاخانه غذای رایگان ارسال کرده بود.

رستورانت «طیبه» را زوجی سوریایی می چرخانند که چند سال قبل از جنگ فرار کردند. رامیه عبدالغنی و آلان غوامیم که هردو ۳۶ ساله اند، از میانه ماه مارچ به این سو که پاندمی ویروس کرونا جهان را درنوردیده، برای کارمندان صحی در لیسابون غذا می پزند.

دلیکادوی پرستار که ۳۳ ساله می باشد به خبرگزاری رویترز گفت: «ما توسط انسان هایی حمایت می شویم که در وضعی اسف بار زندگی می کردند. این درسی بزرگ از زندگی برای مان بود. ما یاد گرفتیم که به عنوان یک جامعه انسانی باید از یکدیگر حمایت کنیم».

پورتگال حدود ۱۷ هزار مورد مثبت ابتلا به ویروس کرونا و حدود ۵۵۰ مورد مرگ و میر ناشی از آن را دارد. کارمندان صحی این کشور آنقدر درگیر کار شده اند که دیگر وقت تهیه کردن غذا هم ندارند. بسیاری از آنان باید از غذای آماده استفاده کنند، اما رستورانت ها نیز به خاطر شیوع ویروس مثل بسیاری دیگر بخش ها به دستور حکومت بسته شده اند. دلیکادو اضافه کرد: «رستورانت شفاخانه ها هم به خاطر ویروس کرونا بسته شده و کارمندان صحی برای تهیه غذا وابسته به رستوانت هایی مثل طیبه شده اند».در جریان شیوع ویروس کرونا یک کارمند صحی پیرزنی بیمار را با ویلچر به یک خیمه در نزدیکی شفاخانه سانتا ماریا در لیسابون سوق می دهد. عکس: رافائل مارتانته/ رویترز

این زوج سوریایی چهار سال قبل با دو کودکش به پورتگال مهاجرت کرد و سال گذشته در لیسابون رستورانتی خانوادگی باز کرد. آنها می خواهند به پورتگالی ها طعم غذای سوریایی را بچشانند: «سوریه فقط به معنی تانک و تفنگ نیست. ما هم فرهنگ داریم، شهرهای تاریخی داریم و بسیاری چیزهای دیگر که تلاش می کنیم به مشتریان مان نشان دهیم».

این زوج حالا پورتگال را نیز به عنوان کشورشان پذیرفته اند و تلاش می کنند در جریان بحران ویروس کرونا سهم شان را برای کمک و حفاظت از جامعه جدیدشان ادا کنند. آلان گفت: «وقتی از جنگ فرار می کنی، فاجعه را عمیقا احساس می نمایی، اما این را هم درک می کنی که چه کسی کمکت کرد». وی اضافه کرد: «حالا ما همه تلاش مان را در پورتگال می کنیم تا به مردمی کمک کنیم که با آغوش باز از ما استقبال کردند».رامیا غوامیم در رستورانتش در لیسابون برای کارمندان صحی غذا می پزد. عکس: آلان غوامیم/رویترز

فقط نیاز است که کارمندان صحی به رستورانت آنان زنگ بزنند و بگویند چه غذایی را به چه مقدار نیاز دارند؛ این زوج به زودی وارد عمل شده و از غذای مشهور "داوود پادشاه" تا "حمس خامه ای" را برای شان می پزند.

کارمندان صحی می توانند غذای شان را در جریان ۲۴ ساعت شبانه روز از این رستورانت بگیرند. این رستورانت در صفحه فیس بوکش نوشته است: «ما می خواهیم از تمام تیم کارمندان صحی تشکر کنیم؛ کسانی که پس از یک روز پرکار، لیاقت یک وعده غذای شام راحت با خانواده شان را دارند تا بتوانند فردا دوباره برای سلامتی همه ما به میدان مبارزه با ویروس کرونا بروند».

 

در همین زمینه