مهاجران در منطقه ای مرزی در ترکیه که در نزدیکی رودخانه مرزی اوروس با یونان موقعیت داردږ
مهاجران در منطقه ای مرزی در ترکیه که در نزدیکی رودخانه مرزی اوروس با یونان موقعیت داردږ

با وجود اینکه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مرزها بسته شده اند، مقام های یونان نگرانی شان را در مورد تجمع مجدد مهاجران در مناطق ساحلی ترکیه به منظور عبور غیرقانونی به جزیره های یونانی ابراز کرده اند.

درگیری و زدوخورد روزانه میان مرزبانان یونانی و پناهجویان در ماه مارچ پس از آن شدت یافت که رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد حکومتش دیگر جلو عبور آوارگان به اروپا را نخواهد گرفت؛ دلیلش را هم نقض توافقنامه مهاجرت از سوی این اتحادیه عنوان نمود.

حالا یک بار دیگر مقام های یونانی از تجمع دوباره مهاجران در مناطق مرزی و سواحل ترکیه ابراز نگرانی کرده اند. ستلیوس پتساس، سخنگوی حکومت یونان گفت که اداره های مسئول "نشانه هایی از تحرکاتی در سواحل ترکیه دیده اند".

وی به خبرگزاری اسوشیتدپرس اضافه کرد: «ما همچنان از همه اقدامات لازم استفاده خواهیم کرد تا از حق حاکمیت ملی و مرزهای یونان و اروپا حفاظت کنیم». دفعه قبلی مقام های یونان ترکیه را به "استفاده ابزاری از مهاجران برای فشار سیاسی بر اتحادیه اروپا" و تعرض به حقوق اساسی و حاکمیت ملی شان متهم کردند.یک قایق  مهاجران در حال حرکت از منطقه ساحلی ایواچیک در ترکیه به سوی جزیره لیبسوس در یونان،  ٢٨ فبروری ٢٠٢٠. عکس از رویترزبه نقل از فرانتکس، نیروی حفاظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا، جزیره های یونان سال گذشته شلوغ ترین مکان عبور مهاجران غیرقانونی در نزدیکی مرزهای بیرونی این بلوک بوده اند.

ترکیه براساس توافقنامه مهاجرت با اتحادیه اروپا که کمک های میلیارد یورویی، رفع ویزای شینگن برای شهروندانش و تسریع عضویتش در این اتحادیه را شامل می شود، در چند سال گذشته مانع ورود مهاجران به اروپا شده است.

وزارت دفاع یونان اعلام کرده که از زمانی که تنش میان ترکیه و اتحادیه اروپا بالا گرفته، نیروهای ارتش از مرزهای آبی و زمینی و جزیره های کشورشان در برابر هجوم و عبور غیرقانونی حفاظت می کنند.

قبل از این ترکیه متهم شده بود که به خاطر عدم حمایت ناتو و اتحادیه اروپا از اقدامات نظامی اش در شمال سوریه، از مهاجران برای فشار آوردن به این اتحادیه سواستفاده می کند. به تازگی نیز کارشناسان گفته اند که ترکیه احتمالا در اوج بحران ویروس کرونا با ایجاد بحرانی دیگر به فکر جلب توجه و امتیازات بیشتر است.

 

در همین زمینه