دیوار متشکل از سیم خاردار در میان روستاهای فارا و کوستل، در مرز میان سلوانیا و کرواسیا. عکس از دانا البوز/ مهاجر نیوز
دیوار متشکل از سیم خاردار در میان روستاهای فارا و کوستل، در مرز میان سلوانیا و کرواسیا. عکس از دانا البوز/ مهاجر نیوز

وزارت داخله سلوانیا روز سه شنبه ۱۴ اپریل اعلام کرد که برای جلوگیری از عبور غیرقانونی مهاجران، در مرزهای این کشور با کرواسیا حصارهای جدید مرزی اعمار خواهد کرد.

به گفته وزارت داخله، این حصار‌های مرزی موقتی خواهد بود و حدود ۴۰ کیلومتر طول خواهد داشت اما تا هنوز روشن نیست در کدام بخش مرزی اعمار خواهد شد.

سلوانیا با کرواسیا ۶۷۰ کیلومتر مرز مشترک دارد و از سال ۲۰۱۵ تا کنون، حدود ۱۹۶ کیلومتر حصار مرزی با این کشور ساخته است.

اگرچه کرواسیا و سلوانیا هرو عضو اتحادیه اروپا هستند اما کرواسیا شامل حوزه تردد آزاد شنگن نیست. مقام‌های سلوانیا سال گذشته گفته بودند که « برای حفاظت شهروندان این کشور و جلوگیری از عبور غیرقانونی مهاجران، در مناطقی که نیاز عاجل وجود دارد، حصارهای جدید مرزی ایجاد خواهند کرد.»

 به گفته پولیس سلوانیا، در دو ماه اول سال روان ۱۱۶۵ مهاجر به گونه غیرقانونی از مرزهای این کشور عبور کرده‌اند. این رقم ۸۰ درصد افزایش را نسبت به همین دوره در سال گذشته نشان می‌دهد.

دولت راست میانه جانز جانسا، نخست وزیر سلوانیا، کمی بعد از به قدرت رسیدنش در ماه مارچ اعلام کرده بود که برای جلوگیری از تردد مهاجران غیرقانونی ودر این کشور، حصارهای مرزی را اعمار خواهد کرد.

در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ یا اوج بحران مهاجرت در اروپا، حدود نیم میلیون مهاجر از سلوانیا به مقصد کشورهای اروپای غربی عبور کردند.

بیشتر بخوانید:  سلوانیا و « دیوار شرم» در مرز با کرواسیا

 

در همین زمینه