روند بازگشت مهاجران افغان از ایران در جریان بحران کرونا: عکس از شعیب تنها/دویچه وله
روند بازگشت مهاجران افغان از ایران در جریان بحران کرونا: عکس از شعیب تنها/دویچه وله

سازمان ملل متحد اعلام کرد که پیامدهای شدید اقتصادی بحران شیوع ویروس کرونا باعث شده که همواره شمار بیشتری از مهاجران افغان مجبور به بازگشت به کشور جنگزده شان شوند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان روز سه شنبه در ژنیو اعلام کرد که این عودت کنندگان بیشتر به خاطر آینده ای نامعلوم به وطن درگیر جنگ شان برمی گردند.

"یو ان اچ سی آر" گزارش داده است: «همه روزه حدود یک هزار و ۵۰۰ انسان آواره افغان از ایران به افغانستان بازمی گردند. از آغاز هفته که مرز پاکستان برای بازگشت باز شده نیز ده ها هزار مهاجر افغان به کشورشان بازگشته اند».روند بازگشت مهاجران افغان از ایران در جریان بحران کرونا: عکس از شعیب تنها/دویچه وله

این آمار سازمان ملل در حالی از بازگشت مهاجران افغان از کشورهای همسایه به وطن شان ارائه می شود که در سراسر جهان به خاطر بحران شیوع ویروس کرونا، محدودیت های شدیدی بر آزادی های اجتماعی و رفت و آمد شهروندان کشورهای مختلف وضع شده که افغانستان، پاکستان و ایران را نیز شامل می شود. علاوه برآن، ایران یکی از کشورهای به شدت آلوده به کرونا در جهان می باشد.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در این مورد گفت: «محدودیت های شدید اجتماعی و پیامدهای اقتصادی آن در ایران و پاکستان، پیش از همه مهاجران افغان را شدیدا متاثر ساخته است».

سازمان ملل متحد اضافه کرده که بسیاری از مهاجران افغان به عنوان کارگران روزمره در ایران و پاکستان کار می کنند و با وضع این محدودیت ها، کارشان را از دست داده اند.روند بازگشت مهاجران افغان از ایران در جریان بحران کرونا: عکس از شعیب تنها/دویچه وله

بیشتر بخوانید: بحران سیاسی؛ ویروس کرونا و بازگشت توده ای مهاجران افغان

براساس آمار سازمان ملل متحد، پاکستان و ایران حدود ۹۰ درصد از شمار مجموعی مهاجران افغان را در خود جای داده اند. براساس آمار سازمان ملل متحد، افغانستان در حال حاضر بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار مهاجر ثبت شده در ۷۰ کشور جهان دارد. همزمان با این صدها هزار مهاجر ثبت نشده و غیرقانونی افغان نیز در ایران و پاکستان زندگی می کنند.

افغانستان سالهاست که درگیر تروریسم، جنگ و بحران های سیاسی پی در پی است. میلیون ها افغان نیز در داخل کشورشان آواره و بی خانمان گردیده اند.

 

در همین زمینه