کودکان مهاجری که به تازگی وارد آلمان گردیدند. عکس از آرشیف
کودکان مهاجری که به تازگی وارد آلمان گردیدند. عکس از آرشیف

اولین گروه مهاجران زیرسن قانونی ۱۸ سال از جزیره های یونان به سوی آلمان حرکت کردند. این گروه ۵۸ نفری از جمله ۵۰۰ کودک مهاجر بدون سرپرستی می باشند که آلمان قبول کرده از یونان بپذیرد.

این کودکان قرار است روز شنبه به شهر اوسنابروک در ایالت نیدرزاکسن وارد شده پس از سپری کردن دو هفته در قرنطینه، در سراسر آلمان تقسیم شوند.

خبرگزاری آلمان به نقل از وزارت داخله این کشور نوشته که عملیات انتقال این کودکان آغاز گردیده است. این وزارت در اعلامیه ای نوشته است: «آلمان آمادگی دارد که در آینده نیز کودکان مهاجر را بپذیرد».

 در این اعلامیه که روز چهارشنبه در برلین نشر شده، آمده است: «مقام های یونانی و سازمان های مهاجرتی ملل متحد باید قبل از اینکه در مورد انتقال شان تصمیمی گرفته شود، معلوماتی را در زمینه این کودکان در اختیارمان قرار دهند؛ مثلا اینکه اصلا از کجا هستند و آیا در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا فامیل دارند یا خیر».

آلمان در نظر دارد ۵۰۰ کودک مهاجر بدون همراه را از کمپ های بسیار شلوغ در جزیره های یونانی بپذیرد. این کودکان اکثرا زیر سن ۱۴ سال و بدون سرپرست و یا پسران و دختران بیماری می باشند که همراه با خانواده های شان زندگی می کنند.کودکان مهاجر در کمپ موریا در جزیره لیسبوس

قرار است ۱۵۰۰ کودک بیمار و بدون سرپرست از کمپ های مهاجران در یونان که به شدت در خطر آلوده شدن به ویروس کرونا قرار گرفته اند، هرچه سریعتر به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا منتقل گردند.

مرتبط:  دیدبان حقوق بشر خواهان آزادی مهاجران زیرسن از بازداشتگاه‌های یونان شد

براساس آماری که از سوی کمیسیون اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ نشر شده، تاکنون ۱۰ کشور عضو این بلوک برای پذیرفتن این کودکان اعلام آمادگی کرده اند.

روز چهارشنبه اولین گروه ۱۲ نفری از این کودکان به لوکزامبورگ منتقل گردیند. این نوجوانان از کشورهای سوریه و افغانستان بودند و فقط یک تن شان دختر بود.

پاندمی ویروس کرونا باعث افزایش نگرانی ها در مورد وضع مهاجران در کمپ های به شدت پر از مهاجران در سراسر جهان گردیده است. جزیره های یونان از دیرزمانی به این سو تحت فشار ورود مهاجران غیرقانونی بوده اند.

تنها در کمپ موریا که فقط گنجایش سه هزار نفر را دارد، در حال حاضر بیش از ۲۰ هزار نفر تحت شرایط اسفبار زندگی می کنند. شمار زیادی کودکان و نوجوانان بیمار و یا بدون سرپرست نیز میان آنان هستند که بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

 

در همین زمینه