اروپا به خاطر بحران کرونا با کمبود کارگران فصلی مواجه شده و می خواهد این خلاء را با به کار گماشتن مهاجران غیرقانونی پر کند.
اروپا به خاطر بحران کرونا با کمبود کارگران فصلی مواجه شده و می خواهد این خلاء را با به کار گماشتن مهاجران غیرقانونی پر کند.

پاندمی ویروس کرونا و منع سفر به غرب اروپا باعث شده که بسیاری از کشورهای این حوزه به شمول آلمان، ایتالیا و بریتانیا با فقدان صدها هزار کارگر مهاجر روبرو گردند؛ کارگرانی که از کشورهای اروپای شرقی می آمدند. آیا پناهجویان در این کشورها می توانند جایگزین کارگران فصلی گردند؟

پاتریک مایر، یک آشپز آلمانی است که به خاطر بحران کرونا مجبور شده رستورانتش را مسدود کند. او حالا چاقوی آشپزخانه را با داس زراعتی تبدیل کرده و روزش را برای برداشت مارچوبه یا سیچ روی زمین های زراعتی می گذراند؛ کاری که قبلا توسط کارگران فصلی مهاجر از رومانیا انجام می شد.

این کارگران به خاطر محدودیت های سفر دیگر نمی توانند به کشورهای غرب اروپا بروند و نگرانی از فقدان منابع مواد غذایی در صورت ادامه دار شدن این وضع بیشتر شده است؛ همین حالا هم قیمت مواد خوراکی در فروشگاه ها بالا رفته است.

آلمان و فرانسه اخیرا طرح های سازگار با شغل را آغاز کرده اند تا شکافی که به خاطر از دست دادن وظیفه ها در نتیجه پاندمی ویروس کرونا به میان آمده را کم کنند. بریتانیا نیز در نظر دارد برنامه ای مشابه را با نام "برای بریتانیا بچین" را به زودی آغاز کند.

اسپانیا به عنوان یکی از تولید کننده و صادرکنندگان عمده سبزی و میوه در اروپا به تازگی اعلام کرده که به مهاجران غیرقانونی و افرادی که بیکار هستند، اجازه می دهد در فارم های زراعتی کار کنند. این ایده همچنان در ایتالیا گسترده شده، اما نگرانی هایی وجود دارد که مافیا می تواند از آن سواستفاده کند.

کمبود کارگر برای مزرعه داران آلمانی نیز دردسری بزرگ شده، دقیقا در فصل برداشت مارچوبه یا سیچ که نه تنها به آن به عنوان یک حاصل ملی بها داده می شود، بلکه در فصل بهار نیز از آن به عنوان گیاه شفابخش تجلیل می شود.

 آلمان بزرگترین تولیدکننده مارچوبه جهان است و سالانه ۱۳۰ هزار تن از آن را برداشت می کند. جشن مارچوبه یکی از بزرگترین برنامه ها در بسیاری مناطق این کشور است که به خاطر این گیاه خوراکی که به "شاخ خوردنی" نیز مشهور است، برگزار می گردد.

پس از بسته شدن مرزها به تاریخ ۲۵ مارچ، آلمان در میانه ماه اپریل اعلام کرد که محدودیت ها برای سفر ۸۰ هزار کارگر فصلی را در ماه های اپریل و می کمتر می کند. این کشور وب سایتی را راه اندازی کرده تا ۲۰ هزار کارگر محلی را برای پر کردن این خالیگاه استخدام کند. هدف افراد بیکار، کسانی که به موقتا بیکار شده اند، دانشجویان و پناهجویان می باشند.

 سیمون موسیر، یک آلمانی که در منطقه نیکر در جنوب غرب این کشور مزرعه دارد، به خبرگزاری رویترز گفت: «من یک درخواست کار را شب در این وب سایت گذاشتم و فردای آن روز زنگ تلفنم اصلا توقف نداشت».

 کارگران تازه کار وی به شمول مایر آشپز گفتند که در هفته اول کار برای شان بسیار سخت بود: «این کار به وضاحت با کاری که قبلا انجام می دادم بسیار متفاوت است». مایر اضافه کرد: «در آشپزی بیشتر از مغزت کار می گیری، اما در بخش زراعت باید کار جسمی انجام بدهی؛ کاری که بسیار دشوار است و در پایان روز انرژی انسان را نیز ختم می کند».

او حالا به نیروی کارگر مهاجر در آلمان احترام بیشتری دارد؛ کسانی که از پولند، بلغاریا، رومانیا و هنگری برای کار می آیند و حداکثر معاش آنان حدود ۱۰ یورو در ساعت است: «من به آنان سلامی می زنم، چون هیچ آلمانی حاضر نیست این کار را با این معاش انجام بدهد». وی ادامه داد: «من حالا به آلمان دید انتقادی دارم؛ چراکه ما آنقدر تنبل و نازپرورده شده ایم که قادر نیستیم حاصلات مورد نیازمان را از زمین خودمان برداشت کنیم».

 به هر حال حالا یکی از نیروهایی که احتمالا بیشتر به کار گماشته خواهد شد و جای خالی کارگران فصلی را در آلمان پر خواهد کرد، پناهجویانی هستند که بسیاری شان به خاطر نداشتن اجازه کار، بیکار بودند. اداره های آلمانی روند دادن اجازه کار به پناهجویانی که اقامت شان در آلمان تحمل می شود را نیز تسریع کرده اند.به مهاجران غیرقانونی در منطقه بولیای ایتالیا اجازه کار در عرصه زراعت داده شده است. عکس: انسا

ترس از مافیا

در ایتالیا نیز از این طرح استقبال شده است، اما نگرانی هایی وجود دارد که مافیا از آن سواستفاده کنند. ایتالیا که به شدت از ویروس کرونا ضربه خورده، با کاهش مواد غذایی از جمله روغن و واین روبرو شده است.

اتحادیه دهقانان ایتالیا "کولدیرتی" گفته که کمبود کارگران فصلی باعث کاهش بیش از یک چهارم تولیدات زراعتی این کشور شده است. این کشور به ۳۷۰ هزار کارگر مهاجر از رومانیا، مراکش، هندوستان و آلبانیا وابسته است. ایتوره پراندینی، رئیس این اتحادیه گفت: «این کارگران برای برداشت محصولاتی کار می کنند که باید در زمان مناسب چیده شوند؛ در غیرآن در مزرعه فاسد می شوند. این روند نباید به تعویق انداخته شود».

وی نیز یک وب سایت برای یافتن کارگران محلی راه اندازی کرده و حالا بسیاری کسانی که درخواست می دهند، کسانی هستند که قبلا در صنعت توریسم کار می کردند و حالا بیکار شده اند.

ایتالیا نیز تلاش می کند اجازه کار برای مهاجران غیرقانونی را ساده سازی کند تا از آنان در مزرعه ها و بخش های تولیدی استفاده شود، اما نگرانی هایی وجود دارد که مافیا و قاچاقچیان انسان از آن برای تشویق بیشتر به مهاجرت به اروپا استفاده کنند. از سویی نیز نگرانی هایی وجود دارد که از مهاجران به عنوان برده های مدرن و حقوق ناکافی در بخش های مختلف کار گرفته شود.

تریسا بلانووا، وزیر زراعت ایتالیا قبلا اعلام کرده که حکومت کشورش باید صدها هزار پناهجوی بدون مدرک در داخل این کشور را ثبت نام کند تا آنان بتوانند به صورت قانونی وارد کار شوند و از سواستفاده مافیا از آنان جلوگیری گردد.

اسپانیا تنها کشوری است که در حال حاضر به ۳۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی در این کشور اجازه کار داده و از آنان به عنوان بخشی از راه حل استفاده می کند. اسپانیا همچنان گفته که بیکاران از این به بعد فقط زمانی از حمایت مالی دولت برخوردار می شوند که به عنوان کارگران زراعتی یا میوه چین ها فعال شوند.

 قبل از اسپانیا، پورتگال نیز با آغاز پاندمی ویروس کرونا اعلام کرد که همه پناهجویانی که در خاکش حضور دارند را براساس ماده وضعیت بحران در قانون اساسی اش قبول شده محسوب می کند.

دیدیر گویلاومه، وزیر زراعت فرانسه نیز به تمامی کارمندان سکتورهای مختلف که به خاطر پیامدهای ویروس کرونا بیکار شده اند فراخوان داده که به "ارتش بزرگ زراعتی فرانسه" بپیوندند تا کمبود ۲۰۰ هزار کارگر فصلی در این کشور رفع شوند.

یک وب سایت آنلاین در این کشور نیز اخیرا ۲۱۰ هزار درخواست کار دریافت کرده که در بخش های کاشت، برداشت و حمل و نقل محصولات موظف خواهند شد.

در بریتانیا نیز کمبود ۷۰ هزار کارگر فصلی وجود دارد. در این کشور نیز چندین سازمان ابتکار عمل را به دست گرفته اند تا کارگران محلی را در بخش زراعتی استخدام کنند.

دولت گفته کارمندانی که بیکار شده و تا ۸۰ درصد از معاش شان را نیز دریافت می کنند نیز می توانند در بخش زراعتی به کاری جدید استخدام شوند. جک وارد، مدیرعامل اتحادیه دهقانان بریتانیا در مورد استخدام مهاجران گفت: «علاقمندی برای مشغول شدن در این بخش بسیار زیاد است، اما مشکل این است که آنان در قلمرو ما غیرقانونی هستند». وی به این باور است که برای پر کردن خلاء کارگران و تامین مواد غذایی حق کار برای این انسان ها در بخش زراعت باید فراهم شود.

در بسیاری از کشورهای اروپایی، حتی برای کهنسالان متقاعدی که به خاطر بحران کرونا نمی توانند از خانه بیرون شوند نیز پیشنهاد شده که در باغچه های خانگی شان به کشت و برداشت محصولات زراعتی بپردازند. بسیاری از این افراد نیز علاقمندی نشان داده اند.


 

در همین زمینه