مرکز نگهداری اداری یا توقیفگاه مهاجران در ونسن، در جنوب شرق پاریس.  عکس از گوگل مپ
مرکز نگهداری اداری یا توقیفگاه مهاجران در ونسن، در جنوب شرق پاریس. عکس از گوگل مپ

دادگاه اداری پاریس روز چهارشنبه ۱۵ اپریل اعلام کرد که مرکز نگهداری یا بازداشتگاه مهاجران در پاریس-ونسن حق ندارد طی دو هفته آینده مهاجران را بازداشت کند. در این مرکز که ۴۸ مهاجر در انتظار اخراج به سر می‌برند سه مورد ابتلا به ویروس کرونا تثبت شده است.

حکم تعلیق دو هفته‌ای بازداشت مهاجران در مرکز پاریس-ونسن اولین پیروزی برای سازمان‌های خیریه حامی مهاجران به شمار می‌رود. دادگاه اداری پاریس این تصمیم را روز چهارشنبه صادر کرد که بر مبنای آن، قرار است مهاجران بازداشت شده به ادارات دیگر فرستاده شوند.

از روز ۹ اپریل تا کنون سه مورد ابتلا به ویروس کرونا در بازداشتگاه پاریس-ونسن ثبت شده است. در این بازداشتگاه ۴۸ مهاجر در حال اخراج نگهداری می‌شوند.

به گفته سازمان خیریه اسفام، دو تن از افراد مبتلا شده آزاد شده‌اند و فرد سومی هنوز هم در قرنطین به سر می‌برد.

در حکم دادگاه اداری پاریس گفته شده که افراد بازداشت شده مبتلا به ویروس باید به آژانس منطقه‌ای صحت عامه سپرده شوند. کسانی که نشانه‌های این بیماری در آن‌ها دیده می‌شود باید قرنطین گردند.

«دو هفته بعد بازداشت‌ها دوباره آغاز خواهد شد»

سیریل دو بیلی، منشی عمومی سازمان خیریه سیماد گفت که « تصمیم دادگاه نشان می‌دهد که اقدامات بهداشتی در مرکز رعایت نشده‌اند.»‌ او در ادامه تاکید کرد که بادشتگاه پاریس-ونسن و مراکز جمعی دیگر ظرفیت انطباق با تدابیر حفاظتی علیه ویروس کرونا را ندارند. به گفته او « پانزده روز بعد باز همان آش خواهد بود و همان کاسه. افراد جدیدی بازداشت و تعدادی مبتلا خواهند شد.»

در همین زمینه:  مهاجران یک بازداشتگاه در شمال پاریس به وضعیت بد بهداشتی خود اعتراض کردند

از زمان اعلام قرنطین سراسری در فرانسه در ۱۷ مارچ، سازمان‌های خیریه خواهان مسدود شدن بازداشتگاه‌های مهاجران شده‌اند.

به گفته سیریل دوبیلی« طی این دوره، ۱۳۹ مهاجر به بازداشتگاه‌ها فرستاده شده‌اند و از این میان تنها دو تن از فرانسه اخراج شده‌اند. شمار مجموعی اخراج شدگان طی این دوره به ۱۱ تن می‌رسد.»

شواری دولت یا دادگاه عالی فرانسه در پایان ماه مارچ حکم کرد که مراکز بازداشت اداری می‌توانند همچنان در دوره قرنطین عمومی فعال باشند زیرا بازداشت مهاجران در این مراکز، نقشی در تحول ویروس کرونا ندارد.

در همین زمینه: فرانسه: شورای دولت مسدود کردن مراکز توقیف مهاجران در دوران قرنطینه را رد کرد

با این حال، تعداد زیادی از بازداشتگاه‌های مهاجران، با حکم دادگا‌ه‌ها، مهاجران را آزاد کردند.


 

در همین زمینه