مهاجران در مرز ترکیه و یونان/عکس از آرشیف
مهاجران در مرز ترکیه و یونان/عکس از آرشیف

یونان نگران موج تازه پناهجویان از ترکیه است و نیروی دریایی خود را به مرز بحری فرستاده است. گسترش شدید ویروس جدید کرونا در ترکیه به این نگرانی افزوده است.

نیکوس پاناگیوتوپولوس وزیر دفاع یونان در مصاحبه ای با تلویزیون یونانی Skai گفته است این تنها یک افواه نیست که حکومت در آتن را نگران ساخته، بلکه اطلاعاتی در دست است که ترکیه مهاجران از داخل خاک آن کشور را به سواحل بحیره آژه انتقال داده است. به قول وی این پناهجویان تلاش خواهند کرد که از آن طریق خود را به جزایر یونانی خیوس، ساموس و لیسبوس رسانده و به این ترتیب وارد اتحادیه اروپا شوند.

وزیر دفاع یونان علاوه کرده است که به همه نیرو های امنیتی زمینی و بحری کشورش به وضاحت دستور داده شده است تا مانع همه کسانی شوند که بخواهند به گونه غیر قانونی وارد قلمرو یونان گردند. روزنامه یونانی کاتیمیرینی بدون ذکر جزئیات خبر داده است که برای جلوگیری از هجوم تازه پناهجویان، یونان درنظر دارد دیوار های شناور را در آژه ایجاد کند.

مرتبط: یونان به خاطر تجمع مهاجران در سواحل ترکیه نگران است 

رسانه های آلمانی نیز در روز های گذشته در مورد انتقال مهاجران به سواحل آژه گزارش دادند. به اساس اطلاعات روزنامه آلمانی دی ولت، مقامات ترکیه تنها در ایام تعطیلات عید پاک مسیحیان در آخر هفته میلادی که گذشت، حدود ۲۰۰۰ نفر را از یک اردوگاه به منطقه بحیره مدیترانه در ازمیر انتقال داده تا آنها برای سفر بعدی شان به یونان نزدیک تر باشند.حکومت یونان به نیروهای کشورش دستور داده که از هجوم مهاجران به مرزهایش ممانعت کنند. عکس از خبرگزاری رویترز

در همین ماه فبروری در یک گذرگاه مرزی ترکیه و یونان زد و خورد های شدیدی رخ داد. در آن زمان مقامات ترکیه هزاران مهاجر را به منطقه مرزی انتقال داده و برای شان گفته بودند که اجازه ورود به اتحادیه اروپا را دارند. یونان در پی آن مرز خود با ترکیه را بست و افزون بر آن قانون پناهندگی را برای مدت یک ماه به تعلیق درآورد، اقدامی که از سوی سازمان های حامی حقوق بشر نقض قوانین بین الدول خوانده شد.

کرونا به نگرانی ها افزوده است

گسترش سریع ویروس جدید کرونا در ترکیه، نگرانی یونان را بیشتر ساخته است. روزنامه Ta Nea چاپ آتن از قول برخی از حلقات داخلی گزارش داده است که حکومت ترکیه گویا با یک نیرنگ می خواهد مهاجران آلوده شده با ویروس کرونا را به یونان بفرستد.

یورگوس کاتروگالوس، سخنگوی امور خارجی اپوزیسیون چپ در پارلمان یونان حکومت نخست وزیر کیریاکوس میتسوتاکیس را متهم ساخته است که ترس از مهاجران را در میان مردم یونان دامن می زند و پناهجویان را به عنوان یک قربانی نه، بلکه به عنوان یک خطر برای سلامت جامعه معرفی می کند. اما این اتهام از سوی حزب محافظه کار حاکم رد گردیده است. الیزا ووسمبرگ عضو این حزب و عضو پارلمان اتحادیه اروپا به دویچه وله گفت که حکومت یونان هیچگاهی و به هیچ شکلی نگفته است که همه پناهجویان یک خطر اند.

گزارشی از دویچه وله دری


 

در همین زمینه