مقر کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل
مقر کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل

کمیسیون اتحادیه اروپا از کشورهای عضو خواست در جریان بحران کرونا زمینه ارائه درخواست پناهندگی از طریق ایمیل و نامه را فراهم کرده و قوانین رسیدگی به این درخواست ها را رعایت کنند. بخش حقوق بشر این اتحادیه گفت ویروس کرونا نمی تواند توجیهی برای فراموش کردن مهاجران باشد.

مارگاریتس شیناس، معاون کمیسیون در امور مهاجرت روز پنجشنبه گفت: «حتی اگر شیوه زندگی ما طی چند هفته گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده، به معنی تغییر ارزش ها و اصول ما نیست». وی افزود که مقررات اتحادیه اروپا، انعطاف پذیری کافی را برای امکان بررسی درخواست های پناهندگی، حتی در مواقع تعیین فاصله اجتماعی مثل حالا نیز فراهم کرده است.

درخواست پناهندگی آنلاین

خبرگزاری آلمان براساس نامه کمیسیون اتحادیه اروپا نوشته که برنامه های مربوط به پناهندگی در جریان بحران کرونا نیز باید هرجایی که لازم باشد، امکان پذیر شوند.

مقامات اتحادیه اروپا در بروکسل، روز پنجشنبه توصیه نامه ای مبنی بر برخورد با پناهندگان و مهاجران به دولت های عضو فرستاده اند. این توصیه نامه تاکید می کند که پناهجویان باید "تا حد ممکن" دسترسی به مراحل پناهندگی را داشته باشند و حقوق اساسی آنها باید رعایت شود.

تغییرات در رویه های عادی رسیدگی به درخواست های پناهندگی در کشورهای عضو، باید مطابق با این توصیه نامه اتحادیه اروپا و بدون تبعیض باشد. به عنوان مثال، پناهجویان فقط باید در مواردی قرنطینه شوند که این امر در مورد همه افرادی که از یک منطقه خاص آمده اند، صدق کند. خدمات اساسی مانند مکتب و تعلیم و تربیه برای کودکان پناهجو باید مثل سایر دانش آموزان برای شان حفظ و سازگار گردد؛ به عنوان مثال از طریق تدریس و یادگیری آنلاین.

کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین کشورهای عضوش را در جریان بحران پاندمی ویروس کرونا به اسکان مجدد برنامه ریزی شده، تا آنجا که ممکن است ترغیب و تشویق می کند. این اتحادیه از اعضایش خواسته برای افراد آسیب پذیری که باید مستقیماً از کشورهای دومی به کشورهای سومی در تحادیه اروپا بیایند، محدودیت های ورود به خاطر پاندمی کرونا را اعمال نکنند.اخراج مهاجران رد شده از آلمان به افغانستان

اخراج از سر گرفته شود

کمیسیون اتحادیه اروپا همچنان گفته که کشورهای عضو باید تا حد امکان روند اخراج پناهجویان پذیرفته نشده را نیز عملی سازند؛ چراکه کشورهای اولیه آنان موظف به پس گرفتن شان می باشند؛ اما بیشترین تاکید باید بر بازگشت داوطلبانه باشد.

دونیا میاتوویچ، کمیسر حقوق بشر در شورای اروپا روز پنجشنبه در فرانسه هشدار داد که پاندمی ویروس کرونا نمی تواند توجیه کند که مهاجران را فراموش کنیم و بگذاریم در دریا غرق شوند و یا در معرض خطر و سوءاستفاده قرار گیرند. وی افزود: «بحران کرونا نمی تواند توجیه كننده بی توجهی به غرق شدن مهاجران در دریا، معطل قرار دادن شان در بحر برای روزها و یا اخراج شان به کشوری مثل لیبیا باشد که همواره در آنجا در معرض نقض شدید حقوق بشر قرار می گیرند».قایق مهاجران در مدیترانه. عکس از پیکچر الاینس، ل شمید، اس او اس مدیترانه

مهاجران فراموش نشوند

میاتاتوویچ تصریح کرد در عین حال حمایت از سلامت عمومی نیز یک چالش بزرگ در این زمان دشوار است و افزود بار پذیرفتن مهاجران نجات یافته در دریا نباید به دوش برخی کشورها بفتند: «ایتالیا و مالتا نباید تنها با این مسئله روبرو شده و بارش را به دوش بکشند».

اخیرا پس از اخراج یک کشتی ۵۱ نفری مهاجران نجات یافته از دریا به سوی ساحلی در لیبیا، کشتی شان واژگون شد. جسد پنج تن از آنان پیدا شده و هفت نفر دیگر نیز مفقود هستند. از ۱۰ روز به این سو نیز ۱۴۰ مهاجر نجات یافته از دریا در کشتی نجات آلمانی "آلان کردی" بی سرنوشت مانده اند و هیچ کشوری به آنان اجازه ورود نمی دهد. حتی گزارش هایی از تلاش به خودکشی در میان مهاجران در عرشه این کشتی گزارش شده است.

 

در همین زمینه