سازمان داکتران بدون مرز و اس او اس مدیترانه مشترکاً با کشتی اوشن ویکنگ عملیات نجات انجام می‌دادند. عکس از اس او اس مدیترانه
سازمان داکتران بدون مرز و اس او اس مدیترانه مشترکاً با کشتی اوشن ویکنگ عملیات نجات انجام می‌دادند. عکس از اس او اس مدیترانه

سازمان داکتران بدون مرز اعلام کرد که همکاری خود با سازمان اس او اس مدیترانه در عملیات نجات با کشتی اوشن ویکنگ را قطع می‌کند. هردو سازمان بر سر چگونگی ادامه عملیات نجات در شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا دچار اختلاف شده‌اند.

بعد از چهار سال کار مشترک با سازمان اس او اس مدیترانه که کشتی اوشن ویکنگ را اداره می‌کند، سازمان داکتران بدون مرز روز جمعه ۱۷ اپریل اعلام کرد که به همکاری خود پایان می‌دهد.

در حالیکه ایتالیا و مالتا بنادر خود را بسته‌ و کشتی‌های نجات نیز منطقه جستجو و نجات مهاجران در نزدیکی لیبیا را ترک کرده‌اند، داکتران بدون مرز تاکید کرد که مهاجران در تلاش‌های خود برای عبور از مدیترانه بیش از پیش با خطر روبرو هستند.

سازمان اس او اس مدیترانه به نوبه خود گفت که « شرایط امنیتی برای امدادگران و نجات یافتگان فراهم نیست.»

سوفی بو، مدیر عمومی این سازمان گفت در چنین شرایطی، بازگشت به دریا حکم «روبرو شدن با سرگردانی‌های مداوم، بدون ضمانت رسیدن به خشکه و عملیات طبی ناموثر» را دارد.  

قرار است در پی این اختلاف نظر، کشتی اوشن ویکنگ فعلاً در بندر مارسی توقف کند.

حسیبه حاج صحراوی، مسئول امور بشردوستانه داکتران بدون مرز گفت سازمان مایل بود عملیات نجات در مدیترانه را حتی بدون تضمین دولت‌ها در تحویل گرفتن نجات یافتگان ادامه دهد اما توقف کشتی در بندر این کار را غیر ممکن می‌کند.

داکتران بدون مرز همچنین دولت‌های اروپایی را متهم کرد که از زیر بار مسئولیت شانه خالی و تلاش‌های سازمان‌های خیریه را نقش بر آب می‌کنند. این سازمان از ایتالیا و مالتا انتقاد کرد که در پایان هفته عید پاک مسیحیان به ۲۰۰ مهاجر نجات یافته توسط سازمان‌های دیگر کمک نکرده‌اند.

سازمان اس او اس مدیترانه به نوبه خود گفته است که امیدوار است به زودی عملیات نجات در مدیترانه را از سر بگیرد.

 

در همین زمینه