به گفته مقام های «یو ان اچ سی آر» خشونت علیه زنان و دختران مهاجر ممکن است در طول بحران کرونا افزایش یابد./عکس: picture-alliance/dpa/F. von Erichsen
به گفته مقام های «یو ان اچ سی آر» خشونت علیه زنان و دختران مهاجر ممکن است در طول بحران کرونا افزایش یابد./عکس: picture-alliance/dpa/F. von Erichsen

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان اعلام کرد که خطر افزایش خشونت، زنان مهاجر و فاقد حق شهروندی را تهدید می‌کند که به خاطر بحران کرونا اجازه خارج شدن از کمپ ها یا خانه های شان را ندارند.

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی آر» هشدار داد که در زمان همه گیری بحران کرونا و محدودیت های رفت و آمد در سراسر جهان، خشونت علیه زنان مهاجر احتمالا افزایش یابد. به گفته مسئولان این سازمان، زنان مهاجر و بی وطن که اجازه خروج از کمپ ها یا خانه های شان را ندارند، به سختی می‌توانند از خود محافظت کنند.

گیلیان تریگس، نماینده کمیسارعالی «یو ان اچ سی آر» گفت: «شاید برخی از آن ها در کمپ ها یا در خانه همراه با کسانی که مرتکب شکنجه شان می‌شوند به سر ببرند، بدون این که بتوانند از آن جا فرار کنند و یا شخصا به دنبال کمک باشند.»

او در ادامه گفت، برخی از زنان و دختران دیگر که بعضا مدرک اقامت ندارند، شاید به خاطر بدترشدن اوضاع اقتصادی مجبور به تن فروشی یا ازدواج در سنین کودکی شوند. او گفت که «یو ان اچ سی آر» به این خاطر در حالت آماده باش به سر می‌برد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز اخیرا از «افزایش وحشتناک» خشونت خانگی در طول بحران جهانی کرونا هشدار داده بود. او دو هفته پیش با نشر یک پیام تویتری از حکومت ها در سراسر جهان خواست که با این معضل برخورد کنند.

در این پیام آمده است: «ما می‌دانیم که محدودیت رفت و آمد و قرنطینه برای مبارزه با ویروس کووید ۱۹ بسیار مهم است. اما ممکن است که زنان با مردانی زندانی باشند که از آن ها سوء استفاده می‌کنند یا با آن ها بدرفتاری می کنند... بسیاری از زنان و دختران در خانه های شان بیش از هر جای دیگر در خطر هستند، در حالی که آن ها باید آن جا بیش از هر جای دیگر امنیت داشته باشند».

گوترش گفت که در برخی از کشورها شمار زنانی که به این خاطر خواهان کمک می‌شوند و به نهادهای مسئول تیلفون می‌کنند، دو برابر شده است.


 

در همین زمینه