تا اواسط ماه می احتمالا پناهجویان در اقامتگاه های شان تحت قرنطین قرار می گیرند (عکس آرشیف)
تا اواسط ماه می احتمالا پناهجویان در اقامتگاه های شان تحت قرنطین قرار می گیرند (عکس آرشیف)

شهر لیزبون، پایتخت پرتگال و شهر کسل در آلمان از آلوده شدن ۲۱۰ پناهجو به ویروس کرونا خبر داده اند. در هر دو مورد اقامتگاه ها تخلیه، ضد عفونی و پناهجویان تحت قرنطین قرار گرفته اند. در کسل پناهجویان احتمالا تا اواسط ماه می در قرنطین خواهند ماند.

در پرتگال ۱۳۸ مورد ابتلا به ویروس کرونا در یکی از اقامتگاه های پناهجویان ثبت شده است. شورای شهر لیزبون روز دوشنبه اعلام کرد که ساکنان این اقامتگاه همه در قرنطین قرار گرفته اند. تقریباً ۱۸۰ پناهجو که برخی از آنها از کشورهای افریقایی هستند، در یک خوابگاه جوانان اسکان داده شده اند. پس از ضد عفونی کردن ساختمان در مرکز شهر قدیمی لیزیون، پناهجویانی که آزمایش ویروس کرونای آن ها منفی بود، توانستند دوباره به اقامتگاه شان برگردند.

کارلوس کاستا، مسئول حفاظت از جامعه مدنی در اداره شهری لیزبون به خبرنگاران گفت که این اقامتگاه روز یکشنبه پس از آن که یک مرد با علائم ویروس کرونا در شفاخانه بستری شد، تخلیه گردید. افراد آلوده دیگر تاکنون هیچ علائمی از بیماری نشان نداده اند.
براساس گزارش های مطبوعاتی، همه ساکنان این اقامتگاه درخواست پناهندگی داده اند و برخی از آن ها از  مصر و ساحل عاج به پرتگال آمده اند.

پرتگال به همه پناهجویان حقوقی برابر با شهروندان خود اعطا کرده است، به ویژه در زمینه دسترسی به سیستم درمانی در کشور.

۳۰ پناهجو در نزدیکی شهر کسل به ویروس کرونا آلوده شده اند

در یکی از اقامتگاه های پناهجویان که در نزدیکی شهرکسل آلمان قرار دارد، آلودگی ۳۰ پناهجو به ویروس کرونا ثبت شده است. براساس اظهارات هارالد کوهلبورن، سخنگوی منطقه کسل، اقامات گاه پناهجویان درباونتال- هیرتینگسهاوزنبیشتر از یک هفته می شود که به طور کامل تحت قرنطین قرار دارد. او در ادامه گفته است که همه افرادی که مبتلا به ویروس کرونا بودند، علائم خفیف از خود نشان داده اند و نیاز به بستری شدن در شفاخانه را نداشتند. از آنجایی که محوطه این اقامتگاه بسیار محدود است، یک نوعی حصار موقت در اطراف ساختمان ساخته شده تا پناهجویان بتوانند به بیرون از ساختمان، گشت و گذار کنند.

قرنطین این گروه احتمالاً تا ماه می تمدید خواهد شد.


 

در همین زمینه