به گفته داکتران بدون مرزحدود ۵۰ تن از مهاجران زیرسن و بدون همراه هنوز هم در شمال پاریس سرک‌ها یا سرپناه‌های نامناسب زندگی می‌کنند.  عکس تزئینی از پیکچر الیانس
به گفته داکتران بدون مرزحدود ۵۰ تن از مهاجران زیرسن و بدون همراه هنوز هم در شمال پاریس سرک‌ها یا سرپناه‌های نامناسب زندگی می‌کنند. عکس تزئینی از پیکچر الیانس

لزوم رعایت تدابیر حفاظتی فردی و جمعی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا در فرانسه باعث شده تعدادی از سازمان‌های خیریه اسکان مهاجران در سرپناه‌های خصوصی را متوقف کنند. همزمان اسکان فوری یا یک شبه مهاجران در شبکه‌های شهروندی نیز متوقف شده است. به این ترتیب تعدادی از مهاجران از جمله نوجوانان با مشکل جدی سرپناه روبرو هستند. مهاجر نیز گزارش می‌دهد.

با اعلام قرنطین عمومی در نیمه ماه مارچ، یک دانش آموز ۱۶ ساله مالیایی که از چندین ماه در نزد دو خانواده زندگی می‌کرد مجبور شد با عجله دنبل یک سرپناه جدید برود. به گفته آدل پونسه، از مسئولان شبکه سرپناه شهروندی در انجمن یوتوپیا ۵۶، « میزبان اولی یک داکتر بود و به همین دلیل خطر ابتلا به ویروس برای دانش آموز وجود داشت. میزبان دومی هم به دلیل شیوع ویروس به یک مشکل خانوادگی روبرو شده بود.»

دانش آموز زیرسن مالیایی مدت دو هفته را در اپارتمان یک تن از رضاکاران یوتوپیا گذراند و سپس به کمک برنامه "بپذیریم" یوتوپیا ۵۶، در یکی از اقامتگاه‌های ایل دو فرانس در اِولین جابجا شد. چهار مهاجر دیگر زیرسن که از ۱۵ تا ۱۷ سال عمر دارند و مانند او منتظر تثبیت قانونی زیرسن بودن خود هستند در این اقامتگاه زندگی می‌کنند.

برقراری قرنطین عمومی و لزوم رعایت تدابیر بهداشتی باعث شده است مهاجران با مشکل جدید سرپناه روبرو گردند. آدل پونسه از سازمان یوتوپیا ۵۶ می‌گوید  با اعلام قرنطین عمومی، برنامه "بپذیریم" این سازمان که به همکاری داکتران بدون مرز فعالیت می‌کرد، متوقف شد:« ما نمیخواهیم این خطر را بپذیریم که کسی را در یک خانواده سرپناه بدهیم، بدون آن که مطمئن باشیم این فرد یا میزبان او به ویروس مبتلا نیستند.» دو سازمان خیریه سینگا و سولینوم نیز به همین ترتیب مجبور شدند که برنامه های اسکان مهاجران جدید را متوقف کنند.

از آغاز قرنطین عمومی، یوتوپیا ۵۶ مجبور شد اسکان دو مهاجر در سرپناه‌های جدید را متوقف کند. هردو مهاجر در سرپناه قبلی خود در هوتلی که از سوی داکتران بدون مرز اداره می‌شود باقی ماندند. این هوتل در مقایسه با سرپناه‌های خصوصی شهروندان از امکانات کمتری برخوردار است.

در چارچوب برنامه "بپذیریم"، یوتوپیا ۵۶ معمولا مهاجران را در اتاق‌های جداگانه در اپارتمان‌ها یا منازل شخصی و گاهی برای چندین ماه جا می‌دهد.

در همین زمینه:  پاریس: شبکه سرپناه شهروندی برای مهاجران دوباره فعال شد

توقف سرپناه شهروندی عاجل یا یک شبه

یوتوپیا ۵۶ معمولاً یک برنامه سرپناه فوری برای یک شب یا دوشب در نزد خانواده‌ها را نیز سازماندهی می‌کند. به گفته این سازمان در سال ۲۰۱۹ حدود ۳۷۹۵ نفر شامل خانواده‌ها یا زنان تنها (از جمله ۱۷۰۰ کودک) از این برنامه در پاریس و حومه مستفید شده‌اند. قبل از قرنطین عمومی روزانه ۵۰ تا ۷۰ مهاجر از این طریق میزبانی می‌شدند اما حال این برنامه متوقف شده است.

 هلنا تادروس، مسئول برنامه سرپناه شهروندی عاجل در یوتوپیا ۵۶ می‌گوید این برنامه چند روز قبل از اعلام قرنطین عمومی متوقف شده بود:« ما روز ۱۳ مارچ یعنی چهار روز پیش از آغاز قرنطین عمومی برنامه را متوقف کردیم. تعداد زیادی از خانواده‌های میزبان پاریس را ترک کرده بودند و ریسک ابتلا به ویروس زیاد بود.»

هلنا تادروس می‌گوید به دلیل بسته بودن مرزها تعداد کمتر مهاجران از جمله خانواده‌ها وارد فرانسه می‌شوند و نیاز به سرپناه فوری به گونه قابل ملاحظه کاهش یافته است. از سوی دیگر، تلاش دولت برای جابجا کردن مهاجران در سرپناه‌ها باعث شده مهاجران نیازمند این برنامه از آن مستفید گردند.

با این حال، برای کسانی که هنوز هم مشکل سرپناه داشتند دو سرپناه خصوصی، یک مکان مذهبی در اوبرویلیه و چندین دفتر خالی در پاریس یازدهم ۱۸ مهاجر از جمله ۳ زیرسن را جا داده‌اند.

سرپناه زنجیره‌ای برای مهاجران زیر سن: از سرک‌ها تا جابجایی در نزد خانواده‌ها

علیرغم تلاش‌های یاد شده حدود ۵۰ تن از مهاجران زیرسن و بدون همراه هنوز هم در شمال پاریس در سرک‌ها یا سرپناه‌های نامناسب زندگی می‌کنند. به گفته داکتران بدون مرز تعدادی از این مهاجران در لیست انتظار برای مسکن ثبت نام کرده‌اند.

مهاجران شامل در ثبت نام به نوبت و مطابق به امکانات موجود، دریک خانه در اپینی-سور- سن (برای هشت نفر)، یک هوتل (برای حدود ۳۰ تن)، یک سرپناه فوری و بالاخره در یک سرپناه شهروندی جا داده می‌شوند. البته مسئولیت نوجوانانی که در این روند، زیرسن بودن شان از نظر قانونی تثبیت می‌شود به اداره خدمات اجتماعی برای اطفال (ASE) واگذار می‌شود.

آدل پونسه از سازمان یوتوپیا ۵۶ توضیح می‌دهد که یک نوجوان مهاجر که چندین ماه را در سرک‌ها گذرانده، مستقیماً نزد یک خانواده فرستاده نمی‌شود:« این کار از نظر روانی خیلی دشوار است. نوجوانانی که در سرک‌ها خوابیده اند اول چندین ماه به ر سرپناهایی فرستاده می‌شوند که در آن‌ها با روانشناسان، حقوق دانان و کارمندان تربیتی اجتماعی سروکار دارند. آن‌ها در این سرپناه به حال عادی بر می‌گردند و سپس به سرپناه‌های خصوصی شهروندی، که مرفه ترین نوع سرپناه به شمار می‌رود، فرستاده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند با خانواده‌ها روابط اجتماعی برقرار کنند یا به مکتب بروند.»

مشکل اساسی اما این است که این برنامه اسکان به دلیل شیوع ویروس با کندی سیستم قضایی در تثبیت زیرسن بودن نوجوانان روبرو شده است.

 بیشتر بخوانید:  فرانسه: ویروس کرونا و دشواری‌های قرنطینه برای نوجوانان مهاجر


 

در همین زمینه