گروهی از کارمندان طبی King's College Hospital در لندن که هر روزه به دلیل مبارزه علیه ویروس کرونا از سوی شهروندان با کف زدن‌ها استقبال می‌شوند، ۱۶ اپریل ۲۰۲۰. عکس از رویترز/هانری نیکولز
گروهی از کارمندان طبی King's College Hospital در لندن که هر روزه به دلیل مبارزه علیه ویروس کرونا از سوی شهروندان با کف زدن‌ها استقبال می‌شوند، ۱۶ اپریل ۲۰۲۰. عکس از رویترز/هانری نیکولز

اجرایی شدن برگزیت که کاهش مهاجرت در بریتانیا که یکی از اهداف مهم آن بود تا همین چند هفته پیش کارمندان خارجی بخش طبی در انگلستان را در بی سرنوشتی قرار داده بود. حال همانند همکاران انگلیسی خود، این کارمندان مهاجر در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا قرار گرفته‌اند.

از آغاز نبرد سرسختانه‌ای که از چندین هفته علیه ویروس کرونا در انگلستان جریان دارد، کارمندان صحی بریتانیا و در میان‌آن‌ها کارمندان خارجی‌شفاخانه‌ها، همه روزه از سوی بریتانیایی‌ها با کف زدن‌ها تشویق می‌شوند.

حدود ۲۰ سال است که خوان پونس لاپلانا، پرستار ۴۵ ساله اسپانیایی در کنار سایر همکاران آلمانی، ایتالیایی، پرتگالی، فیلیپینی، هندی و بدون شک بریتانایی خود در شفاخانه Sheffield Teachhng Hospital در شمال انگلستان کار می‌کند. این ترکیب ملیت‌ها در شفاخانه‌های انگلستان غیر معمولی نیست.

خوان پونس لاپلانا می‌گوید:«در این چند هفته هیچکسی از من نپرسیده است از کدام کشور می‌آیم!»

بر بنیاد گزارش پارلمان بریتانیا در جولای ۲۰۱۹، اداره صحت عامه این کشور ۱،۲ میلیون نفر کارمند دارد و از این رقم بیشتر از ۱۵۳ هزار تن کارمندان خارجی متشکل از ۲۰۰ کشور هستند.

بر مبنای همین گزارش ۶۵ هزار تن از این کارمندان خارجی از کشورهای اتحادیه اروپا و ۵۲ هزار تن از کشورهای آسیایی می‌آیند.

به گفته الکس بایلیس، از مسئولان مرکز تحقیقاتی طبب بنیاد شاهی «کارمندان خارجی نقش با اهمیتی در صحت عامه دارند و این نقش در هفته‌های اخیر....بیشتر از پیش آشکار شده است.»

قدردانی بوریس جانسن از دو پرستار پرتگالی و نیوزلاندی

بی جهت نیست که بوریس جانسن، نخست وزیر محافظه کار بریتانیا و نظریه پرداز برگزیت، بعد از اینکه به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در شفاخانه مداوا شد مخصوصاً از زحمات لویس و جنی، دو پرستار پرتگالی و نیو زلاندی اظهار قدردانی کرد.

مقام‌های بریتانیایی روز چهارشنبه اعلام کردند که از میان ۶۹ کارمند قربانی ویروس کرونا، تعدادی خارجی و از خانواده‌های مهاجر هستند.

از زمان برگزاری همه پرسی جون ۲۰۱۶ در مورد برگزیت تا کنون بیشتر از ۱۱۶۰۰ کارمند طبی اروپایی اداره صحت عامه از جمله ۴۷۸۳ پرستار، انگلستان را ترک کرده‌اند.

الکس بایلیس از بنیاد شاهی می‌گوید:«خارج از بحث برگزیت، برای اداره صحت عامه یگانه اقدام واقعبینانه برای پر کردن حدود ۱۰۰۰۰۰ پست خالی و رفع نیازهای پنج سال آینده، این خواهد بود که کارمندان خارجی را استخدام کند.»

در همین زمینه: انگلستان طرح مهاجرتی مبتنی بر امتیاز بندی و تخصص حرفه‌ای را معرفی کرد

تغییر سیاست در برابر کارمندان صحی خارجی؟

به نظر می‌رسد که بحران کنونی ناشی از شیوع ویروس کرونا تغییراتی را در سیاست‌های رسمی بریتانیا رقم زده است.

در ماه مارچ، وزارت داخله اعلام کرد که ویزای ۲۸۰۰ کارمند طبی خارجی در خط اول مبارزه علیه ویروس کرونا را که امسال به پایان می‌رسد، برای یک سال آینده به گونه رایگان تمدید خواهد کرد.

اما مخالفان لیبرال-دمکرات حکومت می‌خواهند از این هم فراتر بروند: آن‌ها این هفته از حکومت خواستند که به تمامی کارمندان خارجی اداره صحت عامه اقامت دایمی داده شود.

بنیاد شاهی انگلستان به نوبه خود به حکومت توصیه کرده که مالیات سالانه خارجیان غیراروپایی را لغو کند تا از این طریق، آنان به خدمات رایگان صحی که کارمندان خارجی در فراهم کردن آن نقش دارند، دسترسی داشته باسند.

پرسش اینجاست که آیا با پایان بحران ویروس کرونا، وضعیت کارمندان صحی اداره صحت عامه بهتر خواهد شد؟

خوان پونس لاپلانا، که تا آغاز برگزیت هیچگاهی در انگلستان احساس خارجی بودن نکرده بود، در این مورد تردید دارد:« این حمایت تا زمانی ادامه خواهد یافت که دوباره مهاجران را مسئول تمامی بدبختی‌ها بدانند!»

 

در همین زمینه