روز یکشنبه نتیجه آزمایش کرونای ۱۳۸ تن از ۱۷۵ مهاجر در لیزبون، پایتخت پرتگال مثبت اعلام شد. آن ها در قرنطین قرار گرفتند./عکس: Reuters/Rafael Marchante
روز یکشنبه نتیجه آزمایش کرونای ۱۳۸ تن از ۱۷۵ مهاجر در لیزبون، پایتخت پرتگال مثبت اعلام شد. آن ها در قرنطین قرار گرفتند./عکس: Reuters/Rafael Marchante

پس از شیوع ویروس کرونا در میان مهاجران ساکن در یک مسافرخانه شهر لیزبون، پرتگال شماری از پناهجویان را به اپارتمان های خالی ویژه گردشگران انتقال می‌دهد.

در آخر هفته گذشته وقتی معلوم شد که اکثر مهاجران ساکن در یک مسافرخانه در شهر لیزبون به ویروس کرونا مبتلا شده اند، پرتگال اعلام کرد که ۵۰۰ پناهجو را مورد آزمایش قرار خواهد داد و برخی از آن ها را به اپارتمان های خالی ویژه گردشگران انتقال خواهد داد. مسئولان نگران اند که زندگی در سرپناه های پرازدحام به گسترش بیشتر ویروس کرونا منجر خواهد شد.

پرتگال ۸۰۰ پناهجو را تا پایان رسیدگی به درخواست های پناهندگی شان در مسافرخانه های سراسر این کشور سکونت داده است.

پس از این که در هفته گذشته ابتلای یکی از مهاجران ساکن یک مسافرخانه در لیزبون به ویروس کرونا تایید شد، همه ۱۷۵ سرنشین آن مورد آزمایش قرار گرفتند و معلوم شد که ۱۳۸ تن از آن ها به این ویروس آلوده شده اند.

وزارت داخله پرتگال روز یکشنبه اعلام کرد که قصد دارد «از این فرصت که در پی کاهش فشار بر بازار مسکن پایتخت ایجاد شده، استفاده کند» و برخی از پناهجویان را به مسافرخانه ها و اپارتمان هایی انتقال بدهد که به خاطر نبودن گردشگران در این فصل تابستان خالی مانده اند.

میزان ارائه در خواست پناهندگی در پرتگال طی پنج سال گذشته، تقریبا سه برابر شده و در سال ۲۰۱۹ به ۱۷۱۶ تن رسید.

شورای پناهندگان «سی پی ار» در پرتگال مسئول مسکن دهی برای افرادی است که رسیدگی به درخواست پناهندگی شان جریان دارد. این شورا ظرفیت پذیریش حدود ۱۵۰ تن را دارد و باقی متقاضیان را در مسافرخانه ها و محلات دولتی انتقال می‌دهد.

مونیکا فارینیا، رئیس «سی پی ار» به خبرگزاری رویترز گفت که سکونت در مسافرخانه ها به این معنا است که چندین تن باید در یک اتاق زندگی کنند و به این ترتیب خطر ابتلا به ویروس کرونا افزایش می یابد.

 مارتا تمیدو، وزیر صحت پرتگال روز یکشنبه گفت، تحقیقات راجع به ۳ هزار مورد از ۲۳ هزار و ۸۶۴ مورد ابتلا، نشان داده که سکونت مشترک در مراکز پرازدحام مانند خانه های سالمندان و مسافرخانه در لیسبون، باعث سرایت بیشتر این بیماری و گسترش آن می‌شود.

این کشور قصد دارد محدودیت های تعطیلی عمومی که به تاریخ ۱۸ مارچ وضع شده بود و تا ۲ ماه می اعتبار دارد، را کاهش بدهد.

اما وزارت صحت این کشور به مردم گفت که برای جلوگیری از افزایش دوباره ویروس کرونا، فاصله گیری اجتماعی بسیار مهم است.


 

در همین زمینه