ابراهیم آرتیکوف، یک کارگر ساختمانی تاجیک که در دوره قرنطین عمومی در مسکو، پایتخت روسیه بیکار شده است. عکس از خبرگزاری رویترز
ابراهیم آرتیکوف، یک کارگر ساختمانی تاجیک که در دوره قرنطین عمومی در مسکو، پایتخت روسیه بیکار شده است. عکس از خبرگزاری رویترز

با شیوع ویروس کرونا و برقراری قرنطین عمومی در روسیه، تعداد زیادی از مهاجران و پناهجویان با دشواری‌های جدی در عرصه کار و سرپناه روبرو شده‌اند. این مهاجران تنها با اتکا به کمک‌های سازمان‌های خیریه زندگی می‌کنند.

خاطره نوری، یک زن مهاجر افغان با ۶ عضو خانواده‌اش در مسکو زندگی می‌کنند. او می‌گوید بدون کمک‌های خیریه او و خانواده‌اش از گرسنگی می‌مردند. ذبیح‌الله، شوهر خاطره، در بازار میوه کار می‌کرد اما با شیوع ویروس کرونا، بیشتر بازارها مسدود شده‌اند و او شاید، در هفته یک روز هم کار نمی‌کند. وقتی هم کاری پیدا شود درآمد روزانه ذبیح الله از ۵۰۰ روبل (۶،۷۰ دالر) بیشتر نیست؛ درست نصف درآمد اوقات عادی و نه به اندازه‌ای که او بتواند با آن کرایه ماهانه اپارتمان کوچک آن‌ها در بیرون از مسکو را بپردازد.

خاطره می‌گوید که «از آغاز قرنطین عمومی مشکلات مردم بیشتر شده است.» او می‌ترسد برای خرید بیرون برود زیرا نه مدرک اقامت و نه بیمه صحی.

 به گفته سازمان خیریه کمیته امداد اجتماعی که به مهاجران و پناهندگان کمک‌های حقوقی و بشردوستانه فراهم می‌کند، حدود ۲۰۰ هزار پناهجو در روسیه به سر می‌برند. بر بنیاد آمار اداره احصائیه روسیه، تنها ۴۸۷ تن از این افراد رسما پناهنده شناخته شده‌اند و اجازه کار قانونی دارند.

با اعلام قرنطین عمومی، ساکنان منطقه مسکو اجازه ندارند برای خرید، ملاقات طبی یا خرید دارو یا انتقال زباله‌ها، بیرون بروند. آن‌هایی که از این مقررات تخلف کنند یا آدرس رسمی نداشته باشند تا مبلغ ۴۰ هزار روبل (۵۳۵ دالر) جریمه خواهند شد. این در حالیست که اکثر مهاجران و پناهجویان سرپناه قانونی و رسمی ندارند.

بیشتر بخوانید: ویروس کرونا: صدها کارگر مهاجر تاجیک و ازبک در مسکو گیر افتاده‌اند   

از هفته گذشته که اجازه خروج دیجیتال از سوی مقام‌های رسمی فعال شد بیرون رفتن پناهجویان بدون مدرک رسمی غیرممکن شده است. کمیته امداد اجتماعی می‌گوید که حال روزانه ۵۰ خانواده نیازمند از طریق تیلفون با این کمیته تماس می‌گیرند و خواهان کمک‌های غذایی و سایر کمک‌ها می‌شوند.

بیشتر این خانواده‌ها کسانی هستند که بیکار شده‌اند و می‌گویند نه غذایی برای خوردن دارند و و نه پول برای خرید دارو. تعدادی هم نگرانند که که دیگر نتوانند کرایه خانه‌های خود را بپدازند و مجبور شوند آن را ترک کنند.

سوتلانا گنوشکینا، رئیس کمیته می‌گوید:« لیست انتظار روز به روز طولانی تر می‌شود.»

او می‌گوید تا کنون بیشتر از ۴۰۰ خانواده پناهندگان با فرزندان شان از جمله بیشتر از ۱۰۰ خانواده سوری، از کمک‌های سازمان خیریه مستفید شده‌اند.

در همین مینه: اخراج چهار مهاجر و دستگیری یک قاچاقبر در روسیه

منبع اصلی گزارش: خبرگزاری رویترز

 

 

 

 


 

در همین زمینه