عکس از آرشیف/ به عقیده شورای کارشناسان مهاجرت در آلمان، مهاجرت غیرقانونی را می توان با صدور ویزای کاری در قبال ضمانت کاهش داد/عکس: Picture-alliance/dpa/S. Hoppe
عکس از آرشیف/ به عقیده شورای کارشناسان مهاجرت در آلمان، مهاجرت غیرقانونی را می توان با صدور ویزای کاری در قبال ضمانت کاهش داد/عکس: Picture-alliance/dpa/S. Hoppe

شورای کارشناسان برای ادغام و مهاجرت برای تسهیل مهاجرت قانونی به آلمان پیشنهاد کرد که زمینه صدور ویزای مؤقت کاری در برابر «ضمانت» فراهم شود. این پیشنهاد برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به آلمان مطرح شده است.

شورای مشورتی برای ادغام و مهاجرت در آلمان، پیشنهاد می‌کند که به مهاجران این فرصت داده شود تا در برابر دریافت ویزای مؤقت کاریابی، مبلغ معینی را تضمین بدهند. در طرح این شورا تصریح شده که هرگاه دریافت کنندگان این ویزا در وقت تعیین شده به کشورشان برگردند پول ضمانت خود را دوباره دریافت می‌کنند.

پانو پوت وارا، عضو این شورای کارشناسان اعلام کرد: «افرادی که مدرک تحصیلی رسمی ندارند، می‌توانند با چنین ویزا به صورت کنترول شده وارد آلمان شوند» و از این طریق می‌توان مهاجرت غیرقانونی را کاهش داد.

این کارشناس امور اقتصادی تاکید کرد: «از صدور ویزا در قبال ضمانت می‌توان به عنوان یک ابزار برای همکاری با کشورهای افریقایی استفاده کرد» و کشورهای مبدا مهاجران نیز باید از چنین قانونی بهره مند شوند. مهاجران باید پس از پایان مدت اقامت به کشورشان بازگردند. آن ها می‌توانند آن جا با استفاده از پس انداز و ارتباطات جدیدشان، شرکت تاسیس کنند، وارد بازار کار شوند و یا پس اندازشان را در بخش زراعت سرمایه گذاری کنند.

در پیشنهاد این شورا اشاره شده است که فرصت یادشده برای مهاجران از کشورهای افریقایی در نظر گرفته شود.

اعضای شورای کارشناسان برای ادغام و مهاجرت گفته اند که مهاجرت از افریقا فقط به پناهجویانی محدود نمی‌شود که خود را در قایق های بادی از طریق بحیره مدیترانه به اروپا می‌رسانند بلکه مهاجرت کاری و تحصیلی را نیز شامل می‌شود.

پیترا بندل، رئیس شورای کارشناسان برای ادغام و مهاجرت اعلام کرد، مهاجرانی هم هستند که از توانایی های مسلکی بالا برخوردارند و برخی دیگر برای ازدواج یا الحاق به اعضای خانواده شان از افریقا به اروپا مهاجرت می‌کنند.

او در ادامه گفت، این را نباید فراموش کرد که برخی از کشورهای افریقایی هم هدف مهاجران بین المللی هستند. شماری از آن ها در مقایسه با کشورهای دیگر جهان بیشترین رقم مهاجران را می‌پذیرند. بندل اعلام کرد: «در آلمان و اروپا دانش کافی راجع به روند مهاجرت در افریقا و از این قاره به جاهای دیگر وجود ندارد... اما ما فقط بر پایه چنین دانش می‌توانیم مهاجرت را به صورت مشترک هدایت و کنترول کنیم.»

بندل افزود، اتحادیه اروپا در حال حاضر برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی از افریقا مبالغ هنگفتی را سرمایه گذاری می‌کند و در این زمینه زیاد تلاش می‌نماید. رئیس شورای کارشناسان در امور مهاجرت گفت: «سیاست مهاجرت فقط به کنترول مرزها محدود نمی‌شود.»

به این خاطر شورای کارشناسان خواهان این است که آلمان همراه با کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا به صورت فعالانه به دنبال اشکال جدید همکاری با کشورهای افریقایی باشد و «از فرصت ریاست شورای اتحادیه اروپا در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ به این منظور استفاده کند.»

پیترا بندل اظهار کرد، کشورهای افریقایی نیز باید از قانون مهاجرت نیروی متخصص در آلمان بهره مند شوند و حکومت آلمان فدرال باید در این زمینه تلاش کند.

شورای کارشناسان مهاجرت که با تلاش های نهادهای مرکاتور و «فلکس واگن» ایجاد شده، از هفت بنیاد تشکیل شده است.

این شورا که به صورت مستقل فعالیت می‌کند و کارشناسان عضو آن در رشته های مختلف تخصص دارند، در زمینه سیاست های ادغام و مهاجرت مواضعش را اعلام می‌کند و به سیاستمداران مشورت می‌دهد.

با این همه، شورای کارشناسان نتایج کارش را در نظریه سالانه کارشناسی اش نشر می‌نماید. 


 

در همین زمینه