در آلمان اداره مهاجرت در چهار ماه اول امسال حدود ۶۰۰ پرونده مثبت پناهندگی را بازبینی کرده است.
در آلمان اداره مهاجرت در چهار ماه اول امسال حدود ۶۰۰ پرونده مثبت پناهندگی را بازبینی کرده است.

شمار افرادی که در سال گذشته در اتحادیه اروپا به عنوان مهاجر و پناهنده پذیرفته شده اند، کاهش اندکی داشته است. آمار تازه ای که از سوی اداره آمار این اتحادیه موسوم به "یوروستات" نشر شده، کاهش شش درصدی را در قبولی درخواست های پناهندگی در مجموع کشورهای عضوش نشان می دهد.

این آمار پذیرش درخواست های پناهندگی در سال ۲۰۱۹ میلادی را نسبت به سال قبلی بررسی کرده است. آمار سال ۲۰۲۰ در سال بعدی اش نشر می شود.

 تازه ترین گزارش اداره آمار اتحادیه اروپا که ۲۷ اپریل ۲۰۲۰ نشر شده، حاکی از آن است که در مجموع ۳۰۰ هزار پناهجو در سال ۲۰۱۹ در کشورهای عضو این اتحادیه قبولی دریافت کرده اند.

این رقم در سال قبلی اش ۳۱۶ هزار تن بوده است؛ به این ترتیب در سال گذشته میلادی قبولی درخواست های پناهندگی در اتحادیه اروپا شش درصد کاهش یافته بود.

در مجموع ۴۸ درصد از درخواست هایی که قبول شده اند، به عنوان مهاجر، ۲۸ درصد حفاظت فرعی و ۲۵ درصد نیز حفاظت حقوق بشری گرفته اند.

سوریایی ها بیشترین قبولی را داشته اند

۲۷ درصد از مهاجرانی که درخواست های پناهندگی شان قبول شده از سوریه هستند. به این ترتیب، سوریایی ها بزرگترین گروهی باقی ماندند که در اتحادیه اروپا حفاظت به دست آورده اند. شمار مجموعی سوریایی های قبول شده به ۷۸ هزار و ۶۰۰ تن می رسد که ۷۱ درصدشان در آلمان حفاظت به دست آورده اند.

افغان ها در ردیف دوم

افغان ها دومین گروه بزرگ مهاجران در اتحادیه اروپا بوده اند که حفاظت به دست آورده اند. ۴۱ درصد از مهاجران افغان که در این بلوک قبول شده اند، در آلمان درخواست پناهندگی داده بودند. شمار دقیق مهاجران قبول شده افغان ذکر نگردیده است.

پس از افغان ها مهاجران ونزوئلایی بوده اند که شمارشان به ۳۷ هزار و ۵۰۰ تن می رسد. شمار مهاجران این کشور در سال ۲۰۱۸ در اتحادیه اروپا فقط یک هزار تن بود. ۹۴ درصد مهاجران ونزوئلایی در اسپانیا حفاظت به دست آورده اند.

هفت درصد از کسانی که حفاظت به دست آورده اند نیز از عراق بوده اند. سه درصد نیز به ترتیب قبول شدگان از ترکیه، اریتریا، نایجریا، ایران و سومالیا بوده و دو درصد نیز از پاکستان می باشند. 

۳۹ درصد از مجموع تصامیم مثبت در مورد درخواست های پناهندگی در آلمان گرفته شده است. فرانسه با ۱۴ درصد جواب مثبت در رده دوم و اسپانیا با ۱۳ درصد قبولی در رده سوم قرار گرفته است. در این میان ایتالیا در سطح این اتحادیه فقط ۱۰ درصد قبولی داشته است. یوروستات یا اداره آمار اتحادیه اروپا نوشته است: «این چهار عضومان در مجموع سه چهارم همه قبولی ها را داشته اند».ارقام مهاجرت و پناهندگی در فرانسه در سال ٢٠١٩. منبع وزارت داخله فرانسه

قبولی در هر کشوری فرق می کند

قبولی درخواست های پناهندگی در اتحادیه اروپا از یک کشور تا کشور دیگر فرق می کند و بستگی به ملیت پناهجویان دارد. براساس داده های اداره آمار اتحادیه اروپا، مهاجران گرجستانی فقط چهار درصد قبولی داشته اند، در حالی که ونزوئلایی ها در سال ۲۰۱۹ بیش از ۹۶ درصدشان قبول شده اند. سوریایی ها ۸۵ درصد قبول شده اند و پناهجویان اریتریایی ۸۱ درصد پناهندگی به دست آورده اند.

در این میان لوکزامبورگ با ۵۷ درصد از مجموع قبولی هایش، مقام اول را در دادن پاسخ مثبت به پناهجویان داشته است. اما در این کشور درخواست های پناهندگی کمتری ارائه شده بودند که شمارشان فقط یک هزار و ۱۸۰ نفر بوده است.

اتریش که ۱۳ هزار و ۸۹۰ درخواست پناهندگی دریافت کرده بود نیز روندی خوب را پیش گرفته و به بیش از ۵۰ درصد از درخواست ها پاسخ مثبت داده است. این روند در بریتانیا و یونان کاهش داشته است. هردو کشور کمتر از ۵۳ درصد درخواست ها را قبول کرده اند که به ترتیب در یونان به ۳۲ هزار و ۷۰۰ و در بریتانیا ۲۸ هزار و ۴۶۰ تن قبولی داده شده است.

افزایش درخواست ها در ختم سال

آمار می رساند که آلمان در مورد ۱۵۴ هزار و ۱۷۵ درخواست پناهندگی تصمیم گرفته که ۴۲ درصدشان قبول شده اند.

گزارش قبلی اداره آمار اتحادیه اروپا که در اوایل ماه اپریل نشر شد، به افزایش ۲۲ درصدی درخواست های پناهندگی در ربع آخری سال ۲۰۱۹ نسبت به ربع قبلی اش اشاره می کند. میزان درخواست ها در ربع آخر سال گذشته نسبت به سال قبلی نیز ۱۱ درصد افزایش داشته است. 

در سال گذشته میلادی بلندترین شمار درخواست های پناهندگی برای اولین بار در اسپانیا ثبت شده و سپس آلمان، فرانسه و یونان در ادامه سال در رده های بعدی قرار داشته اند.

 

در همین زمینه