تصویر آرشیف از سخنرانی انگلامرکل صدرعظم آلمان در پارلمان فدرال این کشور
تصویر آرشیف از سخنرانی انگلامرکل صدرعظم آلمان در پارلمان فدرال این کشور

به نظر می رسد سیاست پناهندگی اتحادیه اروپا بین کشورهای عضو شکست خورده و اصلاحش پیچیده شده است. بسیاری امیدوارند که آلمان موفق شود در دوره ریاستش در شورای این اتحادیه گره گشای اصلاحات در سیاست پناهندگی این بلوک باشد.

در نیمه دوم امسال آلمان ریاست شورای اتحادیه اروپا را به دست می گیرد و انتظار می رود این کشور قدرتمند عضو بتواند سیاست پناهندگی این بلوک را اصلاح کند؛ اما نحوه آوردن اصلاحات بحث برانگیز است.

به گزارش خبرگزاری کاتولیک، پارلمان آلمان در جلسه هفتگی کوتاهش درباره سیاست مهاجرت و پناهندگی اروپایی مجدداً بحث و گفتگو كرد. در بین همه گروه های سیاسی توافق وجود داشت که شیوه ای جدید برای تقسیم پناهجویان میان کشورهای عضو براساس قانون مهاجرت سال ۱۹۹۰ راه اندازی شود.

همزمان با اینکه وضعیت کمپ های پناهجویان در دوره بحران کرونا به وضعی انفجاری رسیده، برخی از احزاب آلمان از جمله احزاب خواهری مسیحیان خواهان تفکیک میان مهاجران اقتصادی و کسانی که واقعا به پناه نیاز دارند، گردیدند.

نمایندگان احزاب دموکرات های آزاد، چپ ها و سبزها در پارلمان آلمان خواهان پذیرش کودکان بیشتری از کمپ های لبریز از مهاجر در یونان گردیند. نخستین گروه ۴۷ نفری این کودکان در اواسط ماه اپریل به آلمان آورده شدند. قرار است ۱۰ کشور عضو اتحادیه اروپا به شمول سویس و حالا پرتگال حداقل ۱۶۰۰ کودک را بپذیرند.

مرتبط: پرتگال ۵۰ کودک مهاجر را از کمپ های پناهجویان در یونان می پذیرد

لوئیسه آمتسبرگ، نماینده حزب سبزها منازعه طولانی بر سر سیاست پناهندگی در کشورهای اتحادیه اروپا را "شرم آور" خواند. وی گفت: «وظیفه ما این است که در جایی که می توانیم کمک کنیم و تا جایی که می توانیم همبستگی نشان دهیم

فراکسیون حزب چپ ها به اصلاحات برنامه ریزی شده در سیستم مشترک پناهندگی اروپا (GEAS)، ایجاد مراکز ثبت نام اروپایی و آژانس جدید پناهندگی اتحادیه اروپا برای توزیع پناهندگان در کشورهای عضو رای داد و خواهان آغاز برنامه ریزی در این زمینه گردید. لوئیزه امتسبرگ نماینده حزب سبز ها در پارلمان آلمان فدرال

میشل براندت، نماینده حزب چپ بر بسته شدن فوری "اردوگاه های بدبختی" در جزایر یونان اصرار داشت. وی گفت افرادی که در آنجاها مستقر می گردند، باید زندگی با عزت داشته باشند. وی گفت همین حالا حدود ۱۴۰ شهر آلمان آماده پذیرش افراد نیازمند حفاظت هستند: «بیایید در رفتارمان تجدیدنظر کنیم و برگردیم به دوران حقوق بشری». حزب چپ آلمان خواهان لغو کامل قانون دوبلین و اخراج پناهجویان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا گردید. فعلا به دلیل بحران کرونا این قانون اجرایی نیست، هرچند قبل از آن نیز درست عملی نمی شد.

ماری-آگنس استراک سیمرمن، نماینده حزب دموکرات های آزاد بر وضع کودکان و نوجوانان در اردوگاه های یونانی جزایر حاشیه اشاره کرد و آن را "غیرقابل تحمل" خواند. وی گفت باید به یونان ارزش های اتحادیه اروپا مانند حقوق بشر، آزادی، دموکراسی، برابری و قانون را دوباره یادآوری کرد.

اما برند باومن، نماینده حزب راستگرای "بدیل برای آلمان" به نفع تقویت آژانس حفاظت مرزی اتحادیه اروپا "فرونتکس" رای داد. وی تاکید کرد که سیاست پناهندگی اتحادیه اروپا را باید به سمت سیاست کشورهایی مانند استرالیا یا کانادا سوق داد که به گفته وی "از مدتها قبل نشان داده اند که سیاست پناهندگی مدرن و معاصر چگونه تنظیم ‌می‌شود".

تورستن فرای، از گروه پارلمانی حزب دموکرات مسیحی با انتقاد از کاهش پذیرش شمار مهاجران در سال گذشته به دلیل افزایش جمعیت گفت این درست است که در سیستم پناهندگی اروپا "نقص عمده" وجود دارد. وی سیستم دوبلن را "بازی جمع صفر" خواند و افزود: «آنچه حالا نیاز است، همبستگی در تقسیم مهاجران، جلوگیری از مهاجرت نامنظم و پیامی روشن برای افرادی (مهاجرانی) است که تحت پیگرد قرار نگرفته و مستحق حفاظت نیستند».کودکان مهاجر در کمپ موریا در جزیره لیسبوس

لارس کاستلوچی، نماینده حزب سوسیال دموکرات آلمان گفت كه سیستم پناهندگی اروپا باید آغازی مجدد را تجربه کند:« اولین قدم ها با پذیرش کودکان و یک مکانیسم اضطراری برای نجات مهاجران از دریا انجام شد». وی افزود: «البته اکنون باید مراحل بعدی دنبال شود تا "شرایط بشردوستانه" در اروپا احیا شود».

اما ولکر اولریش، نماینده حزب سوسیال مسیحی بایرن به اصلاحات سیاست پناهندگی اتحادیه اروپا اهمیت زیادی می بخشد: «این یک موفقیت و "یک آزمایش برای همکاری و همبستگی در اروپا" است». وی تأکید کرد که یکی از مؤلفه های مهم سیاست پناهندگی این اتحادیه، مبارزه با دلایل فرار انسان ها در کشورهای اصلی شان است.

کلیساها و سازمان های امدادرسانی مدت هاست که خواستار این شده اند که انسان ها، به ویژه کودکان و نوجوانان بدون سرپرست و بیمار از اردوگاه های یونان منتقل شوند. آنها همچنین در حال تلاش برای همبستگی و ایجاد سیستم پناهندگی بشردوستانه در اتحادیه اروپا هستند. نقش سازمان هایی مانند "کاریتاس" در مورد ایجاد سیستمی برای بررسی های اولیه درخواست های پناهندگی در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا بسیار مهم است، چراکه آنها همین حالا از روندهای طولانی و شرایط نامناسب در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا، مانند آنچه در یونان می گذرد، شکایت دارند.

کمیسیون اتحادیه اروپا قصد دارد یک متن پیشنهادی از اصلاحات در سیاست پناهندگی اش را در هفته های آینده ارائه دهد. اگرچه آیین نامه جدیدی از سال ۲۰۱۶ در حال بررسی است، اما یلوا یوهانسون، کمیسار مهاجرت اتحادیه اروپا اخیراً اظهار داشت که وضعیت دشوار در جزایر یونان باعث ایجاد فشار برای سریعتر کردن ابتکار عمل می شود. مخصوصا اینکه به خاطر وضع فعلی، بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از پذیرش مهاجران از این منطقه حذر کرده اند و بحث در مورد ادامه این روند طولانی شده است.

 

در همین زمینه