هزاران کارگر مهاجر در مزارع اسپانیا کار می‌کنند. عکس آرشیف از الیانس
هزاران کارگر مهاجر در مزارع اسپانیا کار می‌کنند. عکس آرشیف از الیانس

قرنطین عمومی در اسپانیا باعث شده که کارگران مهاجر در مزارعی که میوه و سبزیجات را برای سوپر مارکت‌های انگلستان فراهم می کنند در شرایط دشواری تحت فشار قرار بگیرند. این کارگران در سرپناه‌های کارتنی یا پلاستیکی بدون غذا و آب به سر می‌برند.

هزاران کارگر که بسیاری از آن‌ها مدرک اقامت ندارند، در شهرک‌های میان فارم‌های بزرگ  گلخانه‌ای در هولبا و المریا در جنوب اسپانیا زندگی می‌کنند. این مناطق برای تامین بازارهای اروپایی اهمیت کلیدی دارند.

از اعلام قرنطین عمومی در اسپانیا در نیمه ماه مارچ، فعالان اتحادیه‌های محلی سندیکایی با تامین آب، غذا و مواد اولیه به این کارگران کمک می‌کنند.

کلیل کارلیل، از سازمان تبلیغات خیریه (Ethical Consumer) در انگلستان که از فعالان محلی حمایت می‌کند به روزنامه گاردین گفته است: «این وضعیت نتیجه سالها نادیده گرفتن کارگران است.»

وی گفت که ارتش به این کارگران گفته است بیرون نروند. در حالیکه نگرانی از ویروس کرونا جدی شده، یک کامیون آب هفته دوباره به اینجا می‌آید: «اگر شما سر کار هستید و آن را از دست می‌دهید، پس از یک روز سخت کاری، باید چندین کیلومتر برای یافتن آب پیاده بروید.»

وی ادامه داد: «کارفرمایان با عدم رعایت حقوق اساسی، طی سالها شرایط وخیمی را برای ساکنان شهرک‌ها ایجاد کرده‌اند. اکنون با ویروس همه گیر کرونا، وضعیت بحرانی شده است

«ما در اینجا احساس ترس و وحشت می کنیم»

کارگران می ترسند که در شهرک‌های غیر بهداشتی و هنگام کار چسبیده به هم در مزارع، تحت حفاظت قرار نگیرند.

امادو، مهاجر مالی و عضو گروه کارگران آفریقایی، یک سازمان مردمی است که برای پایان دادن به مساکن غیربهداشتی در شهرک لپه، در منطقه هولبا فعالیت می کنداو به سازمان تبلیغات مالی انگلستان می‌گوید:«ما در اینجا احساس ترس و وحشت می کنیم، زیرا تاکنون هیچ کمکی از نظر آب، دستکش یا ماسک حفاظتی دریافت نکرده ایم

اسپانیا مهمترین تولید کننده و صادر کننده میوه و سبزیجات در اتحادیه اروپا از جمله به آلمان، فرانسه و انگلستان است. مناطقی از هولبا و المریا، که هم اکنون مهاجران در آن با فشار روبرو هستند، بخش‌های اصلی تأمین ذخایر اروپایی را تشکیل می‌دهند. هولبا ۹۷٪ از  انواع توت اسپانیا و المریا نیز حدود ۳۵٪ از کل صادرات میوه و سبزیجات اسپانیا را تولید می کنند.

ماه گذشته فیلیپ آلستون گزارشگر سازمان ملل در مورد فقر و حقوق بشر، از اسپانیا دیدار و در گزارشی، شرایط زندگی کارگران مهاجر در هولبا انتقاد کرد.

آلستون گفت: « آنها کیلومترها از آب فاصله دارند و بدون برق و بهداشت کافی زندگی می‌کنند. افرادی وجود دارند که سالهاست در آنجا زندگی می‌کنند و توانایی پرداخت کرایه را دارند اما هیچ کس آنها را به عنوان کرایه نشین نمی‌پذیرد. آنها روزانه فقط ۳۰ یورو درآمد دارند در حالیکه در سال ۲۰۱۸-۱۹ ارزش محصولات توت زمینی در هولبا ۵۳۳ میلیون یورو بود

سازمان‌های خیریه خواهان محافظت  از کارگران مهاجر هستند

هفته گذشته ، ائتلافی متشکل از ۲۷ سازمان‌ غیردولتی خواستار اعطای مدرک اقامت به کارگران مهاجر زراعتی و حفاظت مناسب از آن‌ها در برابر کووید-۱۹ شد.

کاریتاس(Caritas) یکی از این  سازمان‌های خیریه  گفت: « بحران ویروس کرونا و تدابیر برای قرنطین نشان می‌دهد که چگونه سیستم زراعتی اتحادیه اروپا به شدت وابسته به کارگران مهاجر است. اکنون که بسیاری از آنها به دلیل محدودیت مسافرت، به کشورهای خود بازگشته‌اند و یا نمی توانند به مزارع راه پیدا کنند، این خطر وجود دارد که مقادیر زیادی میوه و سبزیجات ناچیده بماند.»

اسپانیا در هفته‌های آینده قرنطین را کاهش می‌دهد اما فعالان می‌گویند که وضعیت برای کارگران آسیب پذیر همچنان خطرناک است. کمبود آب و عدم حفاظت از محل کار، کارگران را در معرض خطر شیوع موج جدید از کووید-۱۹ قرار می دهد.

اصل این مطلب در روزنامه گاردین منتشر شده است.

 

در همین زمینه