شماری از مهاجران افغان مدعی اند که آنان را مرزبانان ایرانی به دریای هریرود انداخته اند.
شماری از مهاجران افغان مدعی اند که آنان را مرزبانان ایرانی به دریای هریرود انداخته اند.

حکومت افغانستان بررسی جدی را در باره شکنجه و انداختن ده ها افغان از سوی مرزبانان ایران به دریای هریرود آغاز کرد. شماری از افغان ها، ادعا دارند که سربازان مرزی ایران حدود ۵۰ افغان را پس از شکنجه به دریا انداختند.

روز شنبه گذشته، گزارش ها و تصاویری از اجساد یک تعداد مسافران افغان در رسانه های اجتماعی دست به دست شدند. شماری از کارگران افغان که قصد ورود غیر قانونی به ایران داشته اند، ادعا دارند که سربازان مرزی ایران نزدیک به ۵۰ تن از افغان ها را بازداشت کرده و پس از شکنجه به دریای هریرود انداختند.

برخی از آنان نجات یافته و شماری جان باخته اند. شماری از این افراد هنوز ناپدید هستند. این رویداد در منطقه مرزی «دهانه ذوالفقار» رخ داده است.

وکیل احمد کرخی یکی از اعضای شورای ولایتی هرات گفته است که از این میان هفت تن خود را نجات داده و اجساد هفت تن دیگر در منطقه گلران از دریا کشیده شده اند.

این عضو شورای ولایتی هرات می افزاید که ۳۲ تن دیگر هنوز ناپدید اند. به گفته وی قربانیان و گمشدگان این رویداد همه باشندگان ولایت هرات هستند.

وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرده است که برای بررسی این رویداد هئیتی را به رهبری معین سیاسی این وزارت تعیین کرده است و رئیس جمهور افغانستان نیز این رویداد را به گونه جدی بررسی خواهد کرد.

گران هیواد، سخنگوی وزارت امور خارجه در این باره به دویچه وله گفت: «بعد از این که رهبری حکومت افغانستان در مورد حادثه المناک و غم انگیز کشته شدن مهاجرین افغان در امتداد با سرحد ایران اطلاع حاصل نمودند، تحقیقات آغاز گردید.»

منابع در این وزارت می گویند گفتگو ها با مقام های ایرانی آغاز شده اند و برای بررسی ها از چگونگی رویداد با نجات یافته گان نیز صحبت ها ادامه دارند و هئیتی به محل فرستاده شده است.

در یک گزارش خبرگزاری آلمان در روز یک شنبه آمده است که مقام های ایرانی این ادعای برخی مقام های افغان مبنی به شکنجه و انداختن دست کم ۵۰ تن از مهاجرین افغان در دریای هریرود را رد کرده اند.

گروه طالبان نیز با پخش اعلامیه ای شکنجه ۵۷ تن از مهاجرین افغان را از سوی ایران نکوهش کرده و کشتن ۲۳ تن از آنان را «قساوت» خوانده است. طالبان از ایران خواستار مجازات عاملان این رویداد شده اند تا در آینده این عمل را تکرار نکنند.

جنگ چند دهه اخیر، افزایش بیکاری و فقر، هزاران شهروند افغانستان را مجبور ساخته است تا به گونه غیرقانونی وارد ایران شوند.

به نقل از یک گزارش سازمان ملل متحد در حال حاضر نزدیک به یک میلیون افغان به گونه قانونی و در حدود ۲ میلیون افغان دیگر بدون اسناد و غیر قانونی در ایران بسر می برند.

این مطلب پیش از این در رسانه همکار ما دویچه وله نشر شده است.


 

در همین زمینه