مهاجران در دریای مدیترانه. عکس آرشیف از  اس او اس مدیترانه
مهاجران در دریای مدیترانه. عکس آرشیف از اس او اس مدیترانه

طی دو روز گذشته ۱۲۱ مهاجر در بندر لامپدوسا در ایتالیا و حدود ۱۶۰ مهاجر هم در اسپانیا پیاده شدند. ۱۳۰ مهاجر دیگر هنوز هم در دریای مدیترانه سرگردان هستند.

با وجود غیبت کشتی‌های نجات در دریای مدیترانه، طی دو روز گذشته صدها مهاجر از  سواحل افریقای شمالی راه اروپا را در پیش گرفتند.

بیشتر از ۱۰۰ مهاجر در لامپدوسا پیاده شدند

 روز شنبه ۲ می، ۷۴ مهاجر سوار بر دو کشتی به جزیره لامپدوسا در ایتالیا رسیدند. کشتی اول حامل ۶۷ مهاجر بود که بعد از هشدار شبکه تیلفونی آلارم فون، توسط محافظین ساحلی ایتالیا نجات داده شدند.

روز یکشنبه نیز ۴۴ مهاجر دیگر در لامپدوسا پیاده شدند. کشتی حامل این مهاجران توسط نیروهای مالتایی در دریا تشخیص داده شده بود. مقام‌های مالتا یک کشتی تجارتی را برای نجات این مهاجران فرستاده بودند اما مهاجران به تنهایی خود را به جزیره رساندند.

حدود ۱۶۰ مهاجر به اسپانیا رسیدند

طی ۴۸ ساعت گذشته دهها مهاجر هم به سواحل اسپانیا رسیدند. روز شنبه ۱۰ تن و روز یکشنبه هم ۱۰۹ تن از مهاجران وارد این کشور شدند. امروز دوشنبه هم ۵۶ مهاجر دیگر وارد جزایر قناری شدند.

۱۳۰ مهاجر در آب‌های مالتا سرگردان هستند

طی چند روز گذشته وضعیت در آب‌های ساحلی مالتا ناروشن بود. روز یکشنبه کشتی تجارتی مارینا به دستور مقام‌های مالتایی به کمک ۷۸ مهاجر در دریا شتافت. هشدار در مورد کشتی حامل این مهاجر یک شب پیشتر توسط آلارم فون منتشر شده بود. این مهاجران هنوز هم در کشتی مارینا در دریا به سر می‌برند.

از سوی دیگر، کشتی کاپیتان مورگان همراه با ۵۷ مهاجر نجات داده در هفته گذشته نیز تا هنوز در آب‌های بین المللی به سر می‌برد.  مقام‌های مالتایی به این کشتی‌ها اجازه نداده‌اند مهاجران را در بنادر این کشور پیاده کنند. این مقام‌ها گفته‌اند سایر کشورهای اروپایی در پذیرفتن مهاجران به مالتا کمک نمی‌کنند.

این در حالیست که کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان طی بیانیه‌ای خواهان هماهنگی و همبستگی بیشتر برای مدیریت موج فزاینده مهاجران در مدیترانه شده است. 

 

در همین زمینه