عکس تزئینی:  مهاجرانی که به صورت داوطلبانه برای سازمان «Team Humanity» کار می کنند، برای باشندگان کمپ موریا ماسک می دوزند./عکس: Reuters/E.Marcou
عکس تزئینی: مهاجرانی که به صورت داوطلبانه برای سازمان «Team Humanity» کار می کنند، برای باشندگان کمپ موریا ماسک می دوزند./عکس: Reuters/E.Marcou

تعدادی از مهاجران افغان، ایرانی و سوری به صورت فعالانه در مبارزه علیه ویروس کرونا در برلین، پایتخت آلمان سهم گرفته‌اند. آن‌ها با تولید ماسک حفاظتی یا توزیع غذای رایگان نقش فعال مهاجران در جامعه میزبان را ترسیم می‌کنند.

در یک مرکز اجتماعی در برلین، حدود ۱۰ تن از مهاجران افغان یا ایرانی پشت ماشین‌های خیاطی به دوختن ماسک‌هایی مشغولند که رایگان به مردم توزیع می‌شود.

 جمیله احمدی، بانوی افغان و یک تن از مهاجران داوطلب، از پشت ماسک سفید با گل‌های طلایی، که یکی از خلاقیت‌های اوست، به خبرگزاری فرانسه گفت: «همه باید در صورت امکان کاری انجام دهند. آلمان به ما کمک می‌کند و اکنون ما می‌خواهیم و باید به مردم آلمان کمک کنیم.»

این بانوی با تجربه، در اتاق‌هایی که به کارگاه‌های خیاطی تبدیل شده‌اند و انباری از تکه‌ها و صدای ماشین‌های خیاطی آنها را پر کرده، روزانه پنجاه ماسک تولید می‌کند. از صف طولانی انتظار در مقابل مرکز اجتماعی که در منطقه اشپانداو، در غرب برلین واقع شده، چنین بر می‌آید که تقاضای زیادی برای ماسک وجود دارد. از روز دوشنبه گذشته، پوشیدن ماسک برای حفاظت از ویروس کرونا در ترانسپورت شهری و محلات عمومی در آلمان اجباری شده است.

کار داوطلبانه، زمینه‌ای برای ادغام

افسانه فرازی کتابی، هماهنگ کننده برنامه مهاجران در اشپانداو به خبرگزاری فرانسه گفت که شرکت مهاجران در این برنامه، آشنایی آن‌ها با جامعه میزبان و زبان آلمانی آنها را تقویت می‌کند و زمینه ادغام آن‌ها را فراهم می‌سازد. 

این بانوی ایرانی ۳۶ ساله گفت: «اکنون بسیاری از مهاجران این شجاعت را یافته‌اند تا چهره و مهارت‌های اصلی خود را نشان دهند و در نتیجه اعتماد به نفس خود را تقویت کنند.»ملکه جازماتی پنج سال پیش به عنوان مهاجر به آلمان آمد و حالا رستورانت خودش را مدیریت می کند.

 توماس نوپن، که وب سایت خدمات داوطلبانه برای مهاجران را به راه انداخته می گوید كه مهاجران می‌خواهند به كشور میزبان خود كمك كنند. او گفت: «بسیاری از شرکت کنندگان در این برنامه، کار خیریه را یک سرمایه فرهنگی می‌دانند.» از اوایل اپریل سال ۲۰۱۸ حدود ۵۰۰  تن از مهاجران از طریق سایت او درخواست کار داده‌اند. قرار است به زودی یک بخش جدید و ویژه برای کار داوطلبانه علیه ویروس کرونا به فعالیت آغاز کند.

 عبدالرحیم الخطاب یک مهاجر سوری ۳۱ ساله است که در برنامه کمک به نیازمندان فعالیت دارد. او  به همراه دو دوست سوری‌اش، پوسترهایی را در ساختمان‌ها نصب می‌کنند تا در صورت نیاز، مردم را در خرید کمک کنند.

سپاسگزاری از جامعه میزبان

 الخطاب و دوستانش قبل آز آنکه پنج سال پیش به آلمان بیایند، در سوریه نیز برای تهیه غذا، پوشاک و اسکان جدید به مهاجران کمک می‌کردند. او گفت: «ما ازتجربه خود در سوریه چیزهای زیادی را آموختیم. در این شرایط دشوار، ما همانگونه که به هموطنان خود فکر می‌کردیم، به آلمانی ها نیز فکر می‌کنیم.»

در منطقه شوونبرگ برلین، ملکه جازماتی در آشپزخانه رستوران خالی از مشتری اش، در حال پختن گوشت گوسفند است. با بسته شدن رستوران، این زن ۳۲ ساله سوری تصمیم گرفت که برای کارگران مغازه های بزرگ مواد خوراکی که در صف مقدم مبارزه با ویروس قرار دارند، غذای رایگان آماده کند. او گفت: «آنها در وضعیت بسیار دشوار کار می کنند و تحت فشار هستند. من می خواهم به عنوان سپاسگزاری به آن‌ها کمک کنم.» ملکه جازماتی تاکید کرد: «در حال حاضر، کار داوطلبانه چیزی نیست که ما می خواهیم یا نمی خواهیم انجام دهیم، بلکه کاری است که باید انجام دهیم.»

خبرگزاری فرانسه

 

در همین زمینه