کارگران مهاجر در حال جمع آوری محصولات کشاوری در ایتالیا.
کارگران مهاجر در حال جمع آوری محصولات کشاوری در ایتالیا.

ایتالیا قصد دارد برای رفع کمبود کارگران فصلی به حدود ۲۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی که فعلا در آن زندگی می کنند اقامت کاری بدهد. این کشور به خاطر بحران ویروس کرونا به شدت با کمبود کارگران فصلی روبرو گردیده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک "منبع سیاسی" ایتالیا نوشته که این تصمیم سیاسی حساس و محتاطانه پیش از این در رسانه های ایتالیایی نشر شده و بلافاصله با مخالفت ماتیو سالوینی رهبری جناح راست قرار گرفته بود. وی موفقیتش در "حزب لیگ" را مدیون بستر ضدمهاجرتی قویی می باشد که بینانگذاری کرده است.

پس از آن لابی های زراعتی به حکومت هشدار دادند اگر کارگران ارزان فراهم نشوند، ایتالیا مجبور است حجم زیادی از تولیدات میوه و سبزیجاتش را دور بریزد؛ چراکه کسی برای برداشت آنان در فصل مناسب وجود نخواهد داشت. به گفته آنان هزینه این ضایعات برای بخش مواد غذایی ایتالیا نزدیک به هشت میلیارد دالر خواهد بود.

از زمان شیوع ویروس کرونا در ماه فبروری، تعداد کارگران فصلی در مزارع ایتالیا به شدت کاهش یافته است. ویروس کرونا تاکنون بیش از ۲۹ هزار نفر را در این کشور از پای درآورده است.

لوسیانا لامورگسه، وزیر داخله ایتالیا اعلام آمادگی کرده که به ۲۰۰ هزار تن از مهاجران غیرقانونی که در حال حاضر در این کشور بیکار هستند و در اقتصاد سایه زندگی می کنند، مجوز کار در بخش کشاورزی و اقامت کاری بدهد.به مهاجران غیرقانونی در منطقه بولیای ایتالیا اجازه کار در عرصه زراعت داده شده است. عکس: انسا

این حرکت همچنین برای کمک به مبارزه با شیوع بیشتر ویروس کرونا در نظر گرفته شده است. رویتر به نقل از این منبع سیاسی نوشته است: «اگر کسی بیمار شود، ما باید آنها را آزمایش کنیم...در صورتی که حتی اسم آنها (مهاجران غیرقانونی) را ندانیم، انجام این کار دشوار است».

براساس جدیدترین گزارش سالانه بنیاد اسمو، یک اتاق فکر متخصص در زمینه مهاجرت در ایتالیا، حدود ۵۶۰ هزار تن از جمعیت ۶،۲ میلیونی مهاجر ساکن این کشور در سال ۲۰۱۹ غیرقانونی بوده اند.

این منبع سیاسی اضافه کرده که احتمالاً این دستورالعمل در یک حكم گسترده تر و با هدف تحریک اقتصاد گنجانده شده كه انتظار می رود دولت در اواخر این هفته آن را تصویب كنددر مورد وضعیت حقوقی قبولی، اجازه کار و مدت زمان اقامتی که به این مهاجران داده می شود هنوز جزئیاتی ارائه نگردیده است.


"ماتیو سالوینی، رهبر حزب لیگ و معاون نخست وزیر پیشین این کشور در توییترش نوشت: «آنها (حکومت) در حال قانونی کردن سیل عظیم مهاجران غیرقانونی هستند... این جنون است و ما سعی خواهیم کرد از هر راه ممکن آنها را متوقف کنیم».

 

در همین زمینه