عکس از آرشیف/ گروهی از مهاجران افغان مدعی اند که پس از شکنجه توسط نیروهای ایرانی، به رودخانه انداخته شدند.
عکس از آرشیف/ گروهی از مهاجران افغان مدعی اند که پس از شکنجه توسط نیروهای ایرانی، به رودخانه انداخته شدند.

سفارت ایالات متحده در افغانستان نسبت به ادعاها که گویا شماری از مهاجران افغان در مرز با ایران به رودخانه انداخته شده اند، ابراز نگرانی کرد. گروهی از مهاجران افغان می‌گویند که مرزبانان ایران آنان را پس از شکنجه کردن به رودخانه انداخته اند.

حکومت افغانستان تحقیقات در مورد چگونگی انداختن گروهی از مهاجران این کشور به رودخانه، پس از شکنجه شدن شان توسط مرزبانان ایرانی را آغاز کرده است. گفته می‌شود که این مهاجران تلاش می‌کردند مرز مشترک میان افغانستان و ایران را به گونه غیرقانونی عبور کنند. این افراد به هدف دریافت اشتغال از ولایت هرات وارد ایران می‌شدند.

سفارت ایالات متحده یک پیام را در پیوند به این حادثه در صفحه تویتر خود به نشر رسانده است: «ما در  نگرانی های دولت افغانستان، جامعه مدنی و مردم در مورد گزارش های مبنی بر قتل و سوءاستفاده از مهاجران افغان در امتداد مرز با ایران شریک هستیم.»

این سفارت گفته است که از تصمیم کابل برای راه اندازی تحقیقات در این خصوص حمایت می‌کنند.

الیس ویلز، دیپلومات وزارت خارجه ایالات متحده امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی در صفحه تویتر خود نوشت: «رفتار بی رحمانه ایران و بدرفتاری با مهاجران افغان که در این گزارش ادعا می‌شود، هولناک است. کسانی که مرتکب این عمل شده اند باید پاسخگو باشند.»

قونسلگری ایران در شهر هرات، این ادعاها را رد کرده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته است که با شماری از نجات یافتگان این حادثه گفتگو کرده اند و آنان مدعی اند که مورد ضرب و شتم و شکنجه نیروهای ایرانی قرار گرفته اند.

در اعلامیه این نهاد آمده است: «آن ها را مجبور به عبور از دریای هریرود کردند که در نتیجه شماری از این مهاجران در آب غرق شدند و برخی  زنده ماندند.»

یک مقام حکومت افغانستان که نخواسته است از او نام گرفته شود، در گفتگو با خبرگزاری فرانسه افزود که در این رخداد ۷ مهاجر افغان جان باخته اند و ۳۰ تن دیگرشان هنوز ناپدید می‌باشند.


 

در همین زمینه