امدادگران شرکت ملی نجات دریایی. عکس از SauveteursenMer@
امدادگران شرکت ملی نجات دریایی. عکس از SauveteursenMer@

شرکت ملی نجات دریایی در کاله، در شمال فرانسه، می‌گوید طی دو ماه اخیر سه مورد دزدی در یک انبار کشتی و تجهیزات دریایی این شرکت اتفاق افتاده است. دزدان، کشتی‌های دزدی شده را در اینترنت به فروش گذاشته‌اند و در یک مورد یکی از کشتی‌ها در سواحل انگلستان پیدا شده است.

بامداد روز ۱۷ اپریل، امدادگران شرکت ملی نجات دریایی هنگام عملیات نجات در دریا  با کمال تعجب با یکی از کشتی‌های این شرکت روبرو شدند که چند روز پیش به سرقت رفته بود.

این کشتی بادی که حامل ۱۵ مهاجر از جمله ۸ کودک بود در نزدیکی کاپ گری-نه در دریا از کار افتاده بود. مهاجران از سواحل فرانسه حرکت کرده بودند و می‌خواستند به انگلستان بروند.

بنابر گزارشها، شرکت ملی نجات دریایی در کاله، که هر هفته تعدادی از مهاجران سرگردان در کانال مانش را نجات می‌دهد، طی دو ماه گذشته سه بار هدف سرقت قرار گرفته و ۵۰۰۰۰ هزار یورو خسارت دیده است.

پولیس فرانسه که در این زمینه تحقیق می‌کند قاچاقبران مهاجران را عامل این سرقت‌ها می‌داند.

کشتی دزدیده شده در کاله در دوور پیدا شد

دزدان برای اولین بار در ۱۶ مارچ یک موتور کشتی را از مرکز آموزش و عملیات امدادگران در کاله دزدیدند.

بار دوم پولیس شبانه سه مرد را در حال پنهان کردن یک موتور و چندین پارو در عقب یک واگون غافلگیر کرد. مظنونان موفق به فرار شدند اما پولیس توانست وسایل سرقت شده را به امدادگران برگرداند.

روز ۱۱ اپریل، دزدان موفق شدند پنج کشتی را از یک مرکز دیگر شرکت ملی نجات دریایی بدزدند. پولیس موفق شد فردی را دستگیر کند که تصاویر چندین کشتی فروشی در اینترنت، در تیلفون همراهش وجود داشت.  

روزنامه ون مینوت نوشته است که این فرد مظنون به قاچاق مهاجران گفته است که کشتی‌ها را برای فروش به مهاجرانی سرقت کرده است که می‌خواهند به انگلستان بروند.

 در یک مورد دیگر، محافظان ساحلی انگلستان یک کشتی سرقت شده شرکت ملی نجات دریایی فرانسه را با مهاجران سرنشین آن در آب‌های دوور پیدا کردند. قرار است این کشتی به شرکت برگردانده شود.

سرقت وسایل طبی نجات غرق شدگان

با وجود جابجا کردن کشتی‌ها و وسایل نجات در مکان‌های امن تر، دزدی وسایل شرکت همچنان ادامه یافته است. در شب ۲۸ اپریل دزدان این بار وسایل نجات از جمله یک کشتی، وسایل طبی، بوتل‌های اکسیجن و ۱۴ تلکی والکی را سرقت کردند.

این رویداد اخیر برای شرکت ملی نجات دریایی نه تنها یک خسارت مالی محسوب می‌شود بلکه می‌تواند عملیات نجات در سواحل دریا برای تابستان امسال را زیرسوال ببرد. قرار بود از وسایل یاد شده برای آموزش امدادگرانی استفاده شود که در ماه‌های جولای و اگست امسال چندین ساحل شمال را مراقبت خواهند کرد. این مناطق شنا در وضعیت کنونی به دلیل قرنطین عمومی ناشی از شیوع ویروس کرونا بسته هستند.

سرژ کارلو، نماینده منطقه‌ای شرکت ملی نجات دریایی به روزنامه ون مینوت گفت که کشتی سرقت شده به درد دزدان نخواهد خورد چون از چندین جا سوراخ بود اما دزدیدن وسایل نجات امدادگران را از آموزش محروم ساخته است.

شرکت ملی نجات دریایی سازمانی است که ۸۰ درصد بودجه آن از منابع خصوص تامین می‌شود و به افرادی کمک می‌کند که دریا با خطر روبرو هستند.

در سال ۲۰۱۹ امدادگران این شرکت ۲۶۸ تن از جمله مهاجران را در آب‌های پادو کاله نجات داده‌اند. تیم شنای این شرکت که کار اصلی آن مراقبت از از سواحل است، سال گذشته ۸۹ شناگر را نجات داده‌است.


 

در همین زمینه