روند ثبت درخواست پناهندگی در پاریس و ایل دو فرانس از این هفته از سر گرفته شد.  عکس تزئینی از خبرگزاری رویترز
روند ثبت درخواست پناهندگی در پاریس و ایل دو فرانس از این هفته از سر گرفته شد. عکس تزئینی از خبرگزاری رویترز

روند ثبت درخواست پناهندگی در پاریس و ایل دو فرانس از این هفته از سر گرفته شد اما این روند فعلاً به درخواست افراد آسیب دیده محدود شده است. دفاتر مختلف درخواست پناهندگی در پاریس و ایل دو فرانس که به دلیل قرنطین عمومی و شیوع ویروس کرونا مسدود هستند به تدریج باز خواهند شد.

دفتر مهاجرت و ادغام فرانسه ‌(OFII) روز سه شنبه ۵ می در یک پیام تویتری نوشت که در پاریس و منطقه ایل دو فرانس، «درخواست ملاقات برای ثبت پناهندگی دوباره آغاز می‌شود.»   

روند درخواست پناهندگی در پاریس و اطراف آن در نیمه مارچ امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا به حال تعلیق درآمده بود. در آن هنگام دولت با تکیه بر وضعیت بهداشتی و کمبود کارمندان، از مسدود شدن دفاتر پولیس (پره فکتور) و غرفه‌های ثبت درخواست پناهندگی دفاع کرده و بررسی درخواست‌های پناهندگی در پاریس و ایل دو فرانس را متوقف کرده بود.

حکم شورای دولتی برای از سرگیری روند پناهندگی

به دنبال درخواست تعدادی از انجمن‌های دفاع از مهاجران، دادگاه اداری پاریس روز ۲۱ اپریل حکم از سرگیری روند درخواست پناهندگی را داد اما مقام‌های مسئول از شورای دولتی (دادگاه عالی) فرانسه درخواست تجدید نظر کردند. روز ۳۰ اپریل، شورای دولتی نیز به نفع انجمن‌ها رأی داد.

بر بنیاد حکم شورای دولتی، وزارت داخله فرانسه موظف ساخته شد که حداکثر پنج روز بعد از صدور حکم شورای دولتی، ثبت درخواست پناهندگی را با اولویت دادن به افراد آسیب دیده دوباره آغاز کند.

شورای دولتی همچنین به دفتر مهاجرت و ادغام فرانسه یا اوفی دسستور داد که شبکه تیلفونی درخواست ملاقات برای ثبت درخواست پناهندگی در پاریس و ایل دو فرانس را دوباره فعال کند.

اولویت برای مهاجران آسیب دیده

دیدیه لیشی، مدیر عمومی اوفی روز سه شنبه به مهاجر نیوز گفت که شبکه تیلفونی فعال شده است اما روز چهارشنبه پاسخگوی اتوماتیک شماره تیلفون ۰۱۴۲۵۰۰۹۰۰ توضیح می‌داد که این شماره به دلیل وضعیت فوق‌العاده بهداشتی همچنان مسدود است.

دیدیه لیشی در پاسخ به پرسش مهاجر نیوز در این باره گفت که فعلاً فقط دوسیه‌های مهاجران آسیب دیده شامل زنان، خانواده‌ها یا افراد معیوب که قبل از قرنطین عمومی قرار ملاقات گرفته بودند، بررسی خواهد شد. با اعلام قرنطین عمومی قرار ملاقات این مهاجران لغو شده بود و آنان در سرپناه‌های فوری جابجا شده بودند.

به گفته دیدیه لیشی، برای روز چهارشنبه (امروز) هفتاد قرار ملاقات برای درخواست کنندگان پناهندگی در دفاتر پولیس در ایل دو فرانس تعیین شده است. در وضعیت عادی شمار ملاقات‌ها به ۳۰۰ نفر در روز می‌رسد.

بازگشایی تدریجی دفاتر ثبت پناهندگی

از سوی دیگر دفاتر پذیرایی ابتدایی مهاجران در ایل دو فرانس نیز کاملا فعال نخواهند بود و مرکز پذیرایی پاریس هجدهم که از سوی فرانس تردازیل اداره می‌شود، روز دوشنبه ۱۱ می و با تعداد محدود کارمندان باز خواهد شد.

پیر هانری، مدیر تردازیل به مهاجر نیوز گفت:« برخلاف پذیرایی از ۸۰ مهاجر در یک روز در وضعیت عادی، روز ۱۱ می ما بین ۱۳ تا ۲۰ مهاجر را خواهیم پذیرفت.» او گفت فعالیت‌ها به تدریج از سر گرفته خواهد شد.


 

در همین زمینه