شماری از مهاجران سوریایی که با عبور از رودخانه ماریتسا (ایوروس) خود را به یونان رسانده اند./عکس: Reuters/A. Konstantinidis
شماری از مهاجران سوریایی که با عبور از رودخانه ماریتسا (ایوروس) خود را به یونان رسانده اند./عکس: Reuters/A. Konstantinidis

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان به دلیل کاهش تعداد مهاجرانی که در کمپ های پرازدحام جزایر یونان زندگی می‌کنند، به این کشور تبریک گفت. این دفتر نمایندگی سازمان ملل از مقام های یونانی خواست که برای مبارزه با بیماری کووید ۱۹ مهاجران را در جامعه ادغام کند.

به گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار»، شمار پناهجویان در پنج جزیره یونان برای نخستین بار از ماه جنوری سال ۲۰۱۹ به این طرف کاهش یافته است. تعداد زیادی از این مهاجران سعی می‌کنند که خود را از طریق این پنج جزیره به اتحادیه اروپا برسانند. این دفتر نمایندگی سازمان ملل در ادامه گفت که در ماه اپریل، تعداد ساکنان این کمپ ها به ۳۸ هزار و ۲۹۱ تن می‌رسید که در مقایسه با ۴۲ هزار و ۵۲ تن در ماه فبروری کاهش یافته است. 

به گفته فیلیپ لکلرک، نماینده دفتر نمایندگی سازمان ملل در امور پناهندگان در یونان، دلیل آن «کاهش شدید شمار پناهجویانی است که» از طریق  ترکیه، کشور همسایه «با استفاده از مرزهای زمینی و آبی وارد یونان می‌شوند.»
افزون بر این شماری از مهاجران آسیب پذیر از جزایر به سرزمین اصلی یونان انتقال یافته اند. 

ترکیه نیز برای جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری همه گیر کرونا، محدودیت های رفت و آمد وضع کرده است و به این خاطر هم شمار مهاجرانی که به یونان می‌رسند، کاهش یافته است. افزون بر این، ماموران یونانی بیشتر از گذشته در مرزهای این کشور گزمه می‌زنند.

اما کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان افزود، پناهجویانی که هنوز در پنج جزیره یونان زندگی می‌کنند، به خاطر ازدحام شدید در کمپ ها و شرایط بد بهداشتی در وضعیت بدی به سر می‌برند. در مجموع، کمپ های این جزایر فقط گنجایش ۵۴۰۰ تن را دارند.

لکلرک، در یک نشست مطبوعاتی آنلاین گفت: «یونان دربرابر بیماری کووید ۱۹ بسیار خوب و سریع واکنش نشان داد.» اما او از حکومت یونان خواست به مهاجران اجازه بدهد که «مستقل باشند و در جامعه یونان ادغام شوند ... آن ها باید بتوانند رو پای خودشان بیاستند» و کمپ ها در جزایر باید مسدود شوند.

یونان که بخش قابل توجهی از جمعیت آن سالخورده است و سیستم صحت آن با مشکلات زیادی روبرو است، بسیار سریع نسبت به ویروس کرونا واکنش نشان داد و محدودیت هایی را وضع کرد. میزان قربانیان این بیماری و افراد مبتلا در یونان نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی بسیار کمتر است.
لکلرک پیشنهاد کرد که مهاجران در بخش زراعت به کار گماشته شوند که به خاطر محدودیت های وضع شده برای کارگران فصلی از کشورهای همسایه، با مشکلات جدی روبرو است. 
 

در همین زمینه