کشتی آلان کردی. عکس از پیکچر الیانس
کشتی آلان کردی. عکس از پیکچر الیانس

ایتالیا کشتی‌های نجات آلان کردی و آیتا ماری را به دلیل مشکلات تخنیکی وعملیاتی متوقف کرده‌ است. این دو کشتی که به سازمان‌های سی ای و مدیترانیو تعلق دارند از این تصمیم انتقاد کرده‌اند. در گرماگرم بحران ویروس کرونا، هیچیک از کشتی‌های نجات مهاجران در مدیترانه حضور ندارند.

سازمان مدیترانیو روز پنجشنبه ۷ می در یک پیام تویتری نوشت که مقام‌های ایتالیایی چندین مورد تخنیکی را به مسئولان کشتی آیتا ماری یادآوری کرده‌اند. این سازمان گفت که موارد تخنیکی یاد شده را بررسی خواهد کرد. سازمان مدیترانیو همچنین تاکید کرد که در مدارک تخنیکی کشتی که از سوی اسپانیا صادر شده مشکلی وجود ندارد. 

دو روز پیشتر، مقام‌های ایتالیایی کشتی آلان کردی را در بندر پالرمو در سیسیل متوقف کردند. به گفته این مقام‌ها، «مشکلات تخنیکی و عملیاتی» موجود در این کشتی امنیت کارمندان و افراد نجات داده شده از دریا را با خطر روبرو می‌کردند.

محاافظان ساحلی ایتالیا از آلمان درخواست کرده‌‌اند که آلان کردی را وادار کند قوانین دریایی و بین المللی در مورد زباله‌های ترانسپورتی را رعایت کند. آلان کردی با پرچم آلمان فعالیت می‌کند.

سازمان سی ای گفت که مشکلات تخنیکی را حل کرده‌اند اما حاضرند با مقام‌های آلمانی و ایتالیایی در زمینه همکاری کنند. این سازمان با این حال تصمیم متوقف کردن کشتی را نادرست خواند.

کشتی الان کردی که به دلیل مقررات مقابله با ویروس کرونا حدود ۱۴ روز در قرنطین بود یک روز قبل از تصمیم مقام‌های ایتالیایی وارد بندر پالرمو شد. این کشتی مجموعاً ۳۶ روز را دریا گذرانده بود.

سازمان سی اسی اعلام کرده است که ۱۷ تن از کارمندان آلان کردی که آزمایش کرونای شان منفی بوده است به کشورهای شان در آلمان، اسپانیا، فرانسه واتریش برخواهند گشت. یک شرکت ایتالیایی آلان کردی را کاملا ضد عفونی کرده است.

آلان کردی در آخرین عملیات نجات خود در مدیترانه در ۶ اپریل حدود ۱۵۰ مهاجر را از آب‌های لیبیا نجات داده بود. چهار تن از مهاجران به دلایل طبی از کشتی انتقال داده شدند اما دیگران روز ۱۷ اپریل به کشتی ایتالیایی روباتینو انتقال یافتند تا دوره دو هفته‌ای قرنطین را سپری کنند.

مقام‌های ایتالیایی روز ۴ می به کشتی روباتینو اجازه دادند در بندر لنگر بیاندازد اما مهاجران اجازه نیافته‌اند از کشتی پیاده شوند. 

 تا کنون به غیر از آلمان که حاضر شده بخشی از این مهاجران را بپذیرد، سایر کشورهای اروپایی در مورد پذیرفتن این مهاجران توافق نکرده‌اند.

 

در همین زمینه