کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان
کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان

حکومت یونان محدودیت های گشت و گذار در اردوگاه های پناهجویان را گسترش داده است. وزارت مهاجرت یونان روز یکشنبه در آتن اعلام کرد که محدودیت های گشت و گذار که تا امروز دوشنبه (۱۱ می ۲۰۲۰) برنامه ریزی شده بود، اینک تا ۲۱ ماه می تمدید شده است. این وزارتخانه دلایلی برای تمدید این محدودیت ها ذکر نکرده است.

 یونان شش روز پیش از این که تصمیم به تمدید محدودیت های گشت و گذار در اردوگاه های پناهجویان بگیرد، به سست کردن محدودیت ها دراین کشور آغاز کرده بود. شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری همه گیر تاکنون در این کشور عضو اتحادیه اروپا آنقدر زیاد نبوده است. تاکنون ۲۷۱۰ عفونت با ویروس جدید کرونا در یونان تشخیص داده شده است و ۱۵۱ فرد آلوده به این ویروس جان خود را از دست داده اند.

گفته شده است که در اردوگاه های پناهجویان در جزایر اژه موارد آلودگی به این ویروس یافت نشده است. از طرف دیگر گفته شده است که در دو اردوگاه و یک هوتل محل اقامت مهاجران که در مناطق غیرجزیره ای یونان قرار دارند، شمار زیادی به ویروس کرونا آلوده شده اند. به همین دلیل این تاسیسات بسته شدند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان (UNHCR) روز چهارشنبه از این که رقم پناهجویان در جزایر اژه برای اولین بار از ماه جنوری سال ۲۰۱۹ به این طرف کاهش یافته، استقبال کرد. این سازمان اما از حکومت یونان تقاضا کرده است که در مورد ادغام پناهجویان در جامعه یونان بیشتر تلاش کند.

در جزایر اژه در نزدکی مرز ترکیه اسکان ۶۱۰۰ پناهجو برنامه ریزی شده بود، اما در حال حاضر بیش از ۳۸ هزار پناهجو در این جزایر زندگی می کنند. بنابراین حکومت یونان موافقت کرده است تا ۲۰۰۰ پناهجو را از اردوگاه های مزدحم این جزایر به شهر ها منتقل کند. انتقال ۱۳۷ پناهجو از لیسبوس به شهرهای یونان شام دیروز یکشنبه برنامه ریزی شده بود.

 

در همین زمینه