دفتر پولیس یا پرفکتور سن ا مارن در مولن. عکس آرشیف از گوگل استریت (۲۰۱۹)
دفتر پولیس یا پرفکتور سن ا مارن در مولن. عکس آرشیف از گوگل استریت (۲۰۱۹)

بعد از نزدیک به دو ماه قرنطین عمومی، از امروز ۱۱ می، فرانسه به تدریج محدودیت‌های وضع شده در ۱۶ می را کاهش می‌دهد. کدام بخش‌ها، تجارتی یا اداری دوباره به فعالیت آغاز می‌کنند‌؟ آیا محدودیت رفت و آمد به صورت کامل رفع شده است‌؟ مهاجر نیوز توضیح می‌دهد.

قرار است با کاهش تدریجی محدودیت‌های ناشی از قرنطین عمومی، زندگی روزمره در فرانسه با رعایت تدابیر جدی بهداشتی برای جلوگیری از بازگشت ویروس کرونا، کم کم از سر گرفته شود.

حمل ونقل و ترانسپورت عمومی

- بر بنیاد مقررات تازه اعلام شده، از دوشنبه ۱۱ می افراد می‌توانند بدون تصدیق نامه رسمی تا فاصله ۱۰۰ کیلومتر دورتر از محل اقامت شان رفت و آمد کنند. فراتر از این فاصله باید تصدیق ضرورت خانوادگی یا کاری داشته باشید. در صورت کنترول از سوی پولیس، باید کارت هویت و تصدیق محل سکونت تان را نشان بدهید در غیر آن ۱۳۵ یورو جریمه خواهید شد.

- در ترانسپورت عمومی، مترو و راهرو‌های آن، بس یا ترن، باید صورت تان را با ماسک حفاظتی بپوشانید. در ایستگاه‌ها و داخل مترو یا بس‌ها  مجبور هستید فاصله یک متری با دیگران را حفظ کنید. در داخل مترو یا بس‌ها در هر چوکی دو نفره فقط یک نفر حق نشستن دارد. جاهای نشستن و ایستادن در ترانسپورت عمومی با علامت‌ها و سمبول‌های مشخص نشانه گذاری شده است.

- در منطقه ایل دو فرانس و پاریس، برای سوار شدن در مترو و بس‌های شهری درساعات پر ازدحام (بین ۶ و ۳۰ تا ۹ و ۳۰ صبح و ۴ و ۳۰ بعد از ظهر تا ۷ شام) باید تصدیق اداره کار تان را با خود داشته باشید.

برای گرفتن مترو یا بس‌های شهری به دلایل ضروری دیگر، باید تصدیق اداره مربوطه را داشته باشید. جریمه افراد متخلف با مبلغ ۱۳۵ یورو از اواسط هفته آغاز خواهد شد.

رفت و آمد با بایسکل، تروتینت یا موتر مشترک:

مسئولان شهرداری می‌خواهند برای رفت و آمدهای فاصله کوتاه مردم را به استفاده از بایسکل تشویق کنند. به همین منظور خطوط جدید بایسکل رانی در جاده‌ها ایجاد شده و مبلغ ۵۰ یورو به کسانی داده می‌شود که نیاز دارند بایسکل خود را ترمیم کنند.

مسافرت چندین تن در یک موتر یا کوواتیوراژ ممنوع است. بغیر از راننده تنها یک مسافر دیگر حق استفاده از یک موتر مشترک را دارد. این مسافر باید در قسمت عقب بنشیند و ماسک حفاظتی به صورت داشته باشد. گذشته از آن صاحب موتر باید قبل از هر مسافرت مشترک موترش را ضد عفونی کند.

بازگشایی کودکستان‌ها و مکاتب ابتدایی

از روز سه شنبه ۱۲ می، شیرخوارگاهها، کودکستان‌ها و مکاتب ابتدایی به تدریج باز خواهند شد اما رعایت فاصله اجتماعی یا فزیکی و تدابیر بهداشتی در آن ها ضروری است.  نزدیک به ۸۶ درصد از مجموع ۵۰ هزار مکتب ابتدایی فرانسه بیش از ۱،۵ میلیون شاگرد را خواهند پذیرفت. مجموع شاگردان مکاتب ابتدایی در فرانسه ۶،۷ میلیون تن است.

تصمیم باز شدن مکاتب متوسطه و لیسه‌ها در اواسط و پایان ماه می اعلام  خواهد شد.

فعلاً مناطق ایل دو فرانس،‌او دو فرانس، گراند است و بورگوین فرانش کونته و ۳۲ دیپارتمان فرانسه که مجموعاً ۲۷ میلیون جمعیت را در بر می‌گیرند مناطق سرخ محسوب می‌شوند؛ یعنی مناطقی که شیوع سریع ویروس در آن‌ها ادامه دارد و شفاخانه‌ها برای بیماران جا ندارند.

باز شدن مغازه‌ها و کتابفروشی‌ها

فروشگاه‌ها، مغازه‌ها، کتاب فروشی‌ها و موزیم‌های کوچک نیز با رعایت مقررات بهداشتی از امروز باز می‌شوند. البته کافه‌ها، رستوران‌ها، مراکز تجارتی بزرگ، سینماها و تئاتر از این امر مستثنا هستند.

اجتماعات برای حد اکثر ده نفر مجاز است و اماکن دینی نیز باز شده‌اند اما حق برگزاری اجتماعات دینی و مراسم مذهبی از جمله عید روزه را ندارند.

دفاتر اداری پولیس تنها با وقت ملاقات باز است

از ۵ می دفتر مهاجرت و ادغام فرانسه یا اوفی اعلام کرده است که روند ثبت درخواست پناهندگی در ایل دو فرانس برای افراد آسیب دیده را از سر گرفته است.

از تاریخ ۱۱ می، اوفپرا نیز با ار سال نامه رسمی پناهجویان را برای مصاحبه پناهندگی احضار می‌کند.

تنها مهاجران و افرادی که برای کارت اقامت وقت ملاقات گرفته‌اند می‌توانند به دفاتر پولیس مراجعه کنند در غیر آن پذیرفته نخواهند شد.

در صورت نیاز باید قبل از رفتن به دفتر پولیس، از سایت اینترنت آن معلومات دقیق بگیرید

 شماره مجانی برای معلومات:

یک شماره مجانی برای پاسخ به پرسش‌های شما در باره مقررات قرنطین یا رفع محدودیت‌ها هر روز و ۲۴ ساعت باز است:

۰۸۰۰۱۳۰۰۰۰


 

در همین زمینه