یکی از اردوگاه های دسته جمعی در آلمان
یکی از اردوگاه های دسته جمعی در آلمان

چندین سازمان امدادگر آلمان نسبت به گسترش ویروس کرونا در کمپ های مهاجران در آلمان هشدار دادند. آن ها خواهان برچیدن این سرپناه های دسته جمعی و اسکان مهاجران در آپارتمان های خصوصی شدند.

شوراهای ایالتی مهاجران، سازمان «پرو ازول» و جنبش «زیبروکه» اعلام کردند: «کمپ ها باید در آلمان برچیده شوند. حکومت ها در ایالات باید به سرعت واکنش نشان داده و اسکان مهاجران را در آپارتمان (های خصوصی) در درازمدت تضمین کنند».

آن ها در ادامه گفتند، ایالات آلمان باید به جای اسکان مهاجران در «سرپناه های دسته جمعی» به دنبال گزینه های دیگری باشند. بیماری همه گیر کرونا نشان می دهد که «مهاجران باید در شرایط انسانی اسکان داده شوند» و خیلی وقت پیش باید به این مساله حیاتی رسیدگی می شد.  

سازمان های نامبرده در ادامه گفتند، با توجه به شرایط کنونی «کمپ ها باید مسدود شوند چه در موریای یونان یا در هالبرشتات در آلمان»، چراکه مهاجران در اردوگاه های جزایر یونان، لیبیا و آلمان «به شدت در معرض خطر» ابتلا به ویروس کرونا هستند.

هلن دفنر، از شورای مهاجران در ایالت زاکسن انهالت در آلمان، ادارات دولتی را متهمم کرد که صحت مهاجران را آگاهانه به خطر می اندازند و «آلودگی» همه مهاجران را به این ویروس قبول می کنند.

افزون براین سازمان های امدادگر از سیاستمداران خواستند که امکان پذیرش مهاجران را «از کمپ های پرازدحام در کشورهای دیگر» فراهم کنند. دفتر گفت: «فقط اظهار لفظی آمادگی به کمک کافی نیست. بلکه شهرها و نواحی که حاضر به پذیرش مهاجران هستند، باید در مذاکرات شامل شوند.» افزون براین باید همه مهاجران صرف نظر از مدرک اقامت شان به سیستم مراقبت های صحی دسترسی داشته باشند.آرشیف: اردوگاه موریا. عکس: رویترز، الکیس کنستانتینیدیس

سازمان های امدادگر در ادامه خواهان آزادی افرادی شدند که به قصد اخراج از کشور بازداشت شده اند. عزیز بوزکورت، کارشناس امور مهاجرت از حزب سوسیال دموکرات آلمان (اس پی دی) حمایتش را از این سازمان ها نشان داد و گفت: «زندگی در اردوگاه های بزرگ چه در آلمان یا در مناطق دیگر اروپا غیرانسانی است و رعایت ساده ترین موازین بهداشتی نیز در آن جا ممکن نیست».

بوزکورت نیز خواهان اسکان مهاجران در اپارتمان های خصوصی شد. گروه کاری مهاجرت و ادغام حزب سوسیال دموکرات آلمان از حکومت آلمان خواست که شمار بیشتری از مهاجران را از یونان قبول کند.

بتینا یارش، کارشناس امور مهاجرت از حزب سبز آلمان در برلین گفت: «برلین و بسیاری از ایالات دیگر آلمان آماده هستند که مهاجران را از کمپ های پرازدحام یونان قبول کنند». یارش با اشاره به هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان فدرال گفت، بسیاری از سازمان های مدنی، کلیساها و اتحادیه ها برای کمک در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند. او گفت: «من اصلا درک نمی کنم که وزیر داخله آلمان فدرال چگونه می تواند این پیشنهادها را نادیده بگیرد».

در این میان هنوز معلوم نیست که آلمان چه زمانی براساس وعده ای که چند ماه پیش داده بود، شمار بیشتری از مهاجران را از کمپ های یونان قبول می کند. یک سخنگوی وزارت داخله آلمان فدرال در برلین گفت، حکومت این کشور می خواهد به وعده اش عمل کند: «اما من نمی توانم بگویم که میعاد بعدی کی خواهد بود». تا به حال فقط ۴۷ مهاجر کودک و نوجوان از یونان به آلمان انتقال داده شدند.

 

در همین زمینه